Bazylika w Bardejowie – Słowacja
Bazylika w Bardejowie – godna wpisu na listę UNESCO
Piękna bazylika w Bardejowie na Słowacji nosi imię świętego Idziego. Stoi na Rynku Starego Miasta, którego jest główną ozdobą (chociaż atrakcji w tym miejscu jest jeszcze trochę więcej). Niestety wejście jest płatne (biletowane). Jeśli chcecie robić w środku zdjęcia to trzeba zapłacić jeszcze trochę więcej. Ale warto. Cena nie jest wysoka, a opłaty są potrzebne na utrzymanie tak cennego zabytku.
Trochę historii
Nie jest znana dokładna data powstania tego kościoła. Był to prawdopodobnie trzynasty wiek. Świątynia uchodzi za drugą jaka powstała w archidiecezji koszyckiej, do której należy. Jako pierwszych właścicieli obiektu wymienia się zakon cystersów. Obecne kształty zabytku są na pewno inne niż pierwotne, gdyż na przestrzeni wieków zdarzały się przebudowy. Jedna z największych miała miejsce w wieku piętnastym. Powstały wtedy między innymi wieża, zakrystia i boczne kaplice. Odbudowa potrzebna była też po wielkim pożarze z roku 1878.
W latach reformacji na pewien czas budynek został przejęty przez protestantów, którzy między innymi usunęli z wystroju rzeźby, obrazy i boczne ołtarze. Rekatolizacja nastąpiła w roku 1710. Natomiast od 2000 roku zabytek ma tytuł bazyliki mniejszej nadany przez papieża Jana Pawła II.
Architektura i wystrój
Gotycka świątynia jest duża. Podobnie jak wiele innych trójnawowa. Długa na 50 metrów, szeroka 31 metrów, wysoka na 24 metry. Zmieści się w niej 3000 osób, z czego 500 na siedząco. Słynie przede wszystkim z tego, że w jej wnętrzu znajdziecie aż 11 cennych rzeźbionych ołtarzy skrzydłowych. Powstały one w latach 1460 – 1520. Jako najcenniejszy uchodzi ołtarz boczny Narodzenia Pańskiego. Niektóre źródła podają, że mógł powstać w otoczeniu krakowskiego warsztatu Wita Stwosza. Natomiast rzeźba Tronu Łaski przy ołtarzu świętej Barbary pochodzi w warsztatu Mistrza Pawła z Lewoczy (najsłynniejszego ówczesnego rzeźbiarza w okolicy).
Wraz z sąsiednimi zabudowaniami bazylika została wpisana na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Pełni rolę kościoła parafialnego. Raz po raz odbywają się tu także festiwale muzyki organowej. Na zewnątrz zobaczycie ją z daleka dzięki sześciopiętrowej wieży jednej z najwyższych w Słowacji. Na czwartym jej piętrze znajduje się dzwonnica natomiast na szóstym taras widokowy. Bardzo cenne są szesnastowieczne freski. Niestety zachowały się one tylko we fragmentach. Pięknymi zabytkami są również między innymi piętnastowieczna chrzcielnica i tabernakulum. Kiedy spojrzycie w górę zobaczycie też łuk tęczowy ze scena ukrzyżowania Także z piętnastego stulecia. Ołtarz główny wysoki na 17 metrów jest neogotycki. Średniowieczny się nie zachował do naszych czasów.
Foto: własne