Kościół Pokoju w Jaworze na Dolnym Śląsku

Kościół Pokoju w Jaworze na Dolnym Śląsku

Kościół Pokoju w Jaworze na Dolnym Śląsku – na liście UNESCO

Kościół Pokoju w Jaworze na Dolnym Śląsku podobnie jak Kościół Pokoju w Świdnicy znalazł się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Te dwa zabytki łączy także wielkie podobieństwo zarówno pod względem architektury jak też dziejów powstania. Obydwa należą do wspólnoty Kościoła Ewangelicko – Augsburskiego i zostały wzniesione po podpisaniu pokoju westfalskiego i zakończeniu wojny trzydziestoletniej (1618 – 1648). Był jeszcze trzeci Kościół Pokoju w Głogowie, niestety już nie istnieje.

Świątynia w Jaworze stoi od roku 1654. Jej budowa trwała kilka miesięcy. Podobieństwo architektoniczne z kościołem w Świdnicy można tłumaczyć faktem, że obydwa projekty stworzył ten sam autor Albrecht von Sabisch. Tworzywem, z którego wzniesiono budowlę była drewniana konstrukcja (szachulcowy szkielet) wypełniona masą z gliny i słomy. Wielki podziw wzbudza bogate wnętrze. Nie jest to oczywistość ponieważ kościoły protestanckie słyną przeważnie z raczej skromnego wystroju. Tutaj zauważycie mnóstwo zdobień, malowideł. Także złoceń. Cudownie piękne są zwłaszcza ołtarz, ambona i chrzcielnica.

Ponad głowami wiernych, a także przychodzących turystów wznoszą się empory w aż czterech kondygnacjach. Zdobią je malowidła o tematyce biblijnej, także pejzaże, tarcze heraldyczne i motywy roślinne.

Według niektórych źródeł jest to największa drewniana świątynia świata. Jednakże dokładnie to samo można dowiedzieć się o zabytku świdnickim i chyba jednak rację mają ci, którzy stawiają na Świdnicę. Kościół w Jaworze ma niespełna 44 metry długości i ponad 15 metrów szerokości. Może pomieścić jednorazowo 6 tysięcy osób.

Niestety wstęp jest płatny.

Koncerty Pokoju

Piękne organy Kościoła Pokoju w Jaworze umożliwiają organizowanie koncertów, które cyklicznie odbywają się tu każdego roku od maja do września.

Co jeszcze warto zobaczyć w Jaworze?

Jawor jest dolnośląskim miastem powiatowym z liczbą mieszkańców około 22 tysięcy. Ma długą historię, a prawa miejskie otrzymał w roku 1242. Znajdziecie tu między innymi zamek piastowski, resztki murów obronnych, ładny Rynek z ratuszem i zabytkową zabudową. Na uwagę zasługuje także gotycki kościół św. Marcina i jeszcze trochę innych zabytków.

Foto & Film własne

 

Dodaj komentarz