kaplica św Jana Sarkandra w ołomuńcu

kaplica św Jana Sarkandra w ołomuńcu

Kaplica św Jana Sarkandra w Ołomuńcu – pamiątka męczeństwa

Kaplica św Jana Sarkandra w Ołomuńcu stoi dokładnie w tym samym miejscu; gdzie kapłan ten poniósł męczeńską śmierć.

Kim był święty Jan Sarknder?

Święty Jan Sarkander urodził się w Skoczowie na Śląsku Cieszyńskim. Żył na przełomie XVI i XVII wieku w niespokojnych czasach waśni religijnych między katolikami i protestantami. Był kapłanem posługującym na Morawach. Kiedy pracował na parafii w Holeszowie popadł w konflikt z ewangelickim właścicielem okolicznych ziem. Protestanci niesłusznie posądzili go o przyczynienie się do śmierci wielu ewangelików. Tymczasem naprawdę było zupełnie odwrotnie, gdyż święty Jan uratował sąsiadów przed bandą lisowczyków, którzy pod pretekstem „nawracania” na katolicyzm dokonywali bandyckich napadów.

Jan Sarkander po aresztowaniu w lutym 1620 roku w więzieniu w Ołomuńcu cierpiał okrutne tortury, z powodu których zmarł miesiąc później. Jego beatyfikacja odbyła się w 1860 roku. Natomiast kanonizacji dokonał ponad 100 lat później w roku 1995 papież Jan Paweł II. Stało się to podczas jego wizyty w Czechach

Kaplica – architektura i wystrój

W miejscu, gdzie znajdowało się owo więzienie, od końca XVII wieku stoi kaplica. Początkowo nie wyglądała tak samo jak dziś, ponieważ przebudowana została ona na styl barokowy kilkadziesiąt lat później. Kiedyś była poświęcona wszystkim męczennikom Kościoła, a po beatyfikacji Jana Sarkandra nosi jego imię.

Na początku XX wieku miała tu miejsce kolejna przebudowa. Projekt w stylu neobarokowym sporządził czeski architekt Eduard Sochor. Natomiast ostatni poważny remont i konserwacja dokonały się przed przyjazdem papieża do Ołomuńca w 1995 roku.

Kaplica jest niewielka, chociaż z daleka jest widoczna jej bogato zdobiona kopuła. Wewnątrz w podłodze znajduje się duży otwór przez który możemy zajrzeć do podziemi – dawnego miejsca tortur. W dół prowadzą schody. Znajduje się tu do dziś okrutne narzędzie (tak zwany skrzypiec), którym zadawano mękę świętemu Janowi (a pewnie także innym więźniom). Miejsce robi wrażenie. Niestety podobnie ja wiele innych obiektów sakralnych w Czechach kaplica na co dzień bywa zamknięta. Dlatego, żeby zobaczyć od środka trzeba przyłączyć się do jakiejś wycieczki, która ma w planach zwiedzanie tego miejsca.

Relikwie świętego Jana Sarkandra znajdują się też w Ołomunieckiej katedrze

Foto: własne

3 thoughts on “Kaplica św Jana Sarkandra w Ołomuńcu

Dodaj komentarz