Muzeum w Rybniku

Muzeum w Rybniku

Muzeum w Rybniku czyli zapraszamy do Starego Ratusza

Muzeum w Rybniku istnieje od roku 1970. Jego siedzibą stał się Stary Ratusz, który bez problemu znajdziecie na Rynku w tym mieście. Jest to klasycystyczny budynek z wieżą zegarową. Ratusz ten powstał z inicjatywy burmistrza Antoniego Żelazko w roku 1822. Czy warto zobaczyć? to zależy oczywiście od tego czy w ogóle lubicie zwiedzać takie miejsca. Mnie osobiście się podobało tym bardziej, że w weekendy można zwiedzać je bezpłatnie.

Co można zobaczyć w muzeum rybnickim?

Ekspozycja składa się z kilku działów, a w każdym z nich dowiecie się coś innego. I tak na przykład w Dziale Historii i Kultury Regionu poznacie dzieje miasta, kulturę ludową, lokalną sztukę zarówno profesjonalną jak też i nieprofesjonalną. Zaczerpniecie sporo informacji na temat pracy w pobliskich zakładach, zwłaszcza w kopalni.

Dział Historii Rzemiosła prezentuje różnego rodzaju warsztaty jakie można było kiedyś napotkać na ulicach miasta. Niektóre profesje już zanikają inne istnieją nadal, ale znacznie zmieniła się ich technika i metoda pracy. Poczujecie więc jakby czas się cofnął o dobre kilkadziesiąt lat. Niektóre z przedstawianych dzieł miały wartość nie tylko użytkową ale też artystyczną. Mnie osobiście bardzo zainteresowała kolekcja zegarów, a także „wyrobisko górnicze” gdzie można poznać co nieco na temat najbardziej „śląskiego” z zawodów. Są też zaaranżowane miejsca pracy dawnego fryzjera, fotografa, piekarza, stolarza, a nawet wystawa manekinów sklepowych.

Podobnie jak w wielu innych muzeach prezentowane są także stroje ludowe – odświętne i zwyczajne. Zobaczycie jak wyglądały izby mieszkalne w domach oraz wiele sprzętów, których już dzisiaj prawie wcale się nie używa. Na przykład bardzo popularne niegdyś kuchenne kredensy.

Muzeum w Rybniku – nie tylko wystawy

Muzea często organizują raz po raz lekcje muzealne dla dzieci, koncerty, wieczory poetyckie i inne wydarzenia kulturalne. Tak jest także i tutaj.

Otwarte jest we wszystkie dni tygodnia oprócz poniedziałków.

Co jeszcze w pobliżu?

W sąsiedztwie Rynku warto zobaczyć dwa zabytkowe kościoły – świętego Antoniego i Matki Boskiej Bolesnej.

Dodaj komentarz