Zalew Rybnicki – elektrownia, wędkarze i łódki

0
Zalew Rybnicki

Zalew Rybnicki

Zalew Rybnicki – wielka woda na Górnym Śląsku

Zalew Rybnicki, nazywany też czasami Jeziorem Rybnickim jest zbiornikiem sztucznym. Powstał on dzięki spiętrzeniu rzeki Ruda, a zapora powstała w dzielnicy Stodoły.

Co warto wiedzieć?

Woda ma powierzchnię około 550 hektarów (chociaż niektóre źródła podają że 450), a jej długość aż 7 kilometrów. Zbiornik powstał w roku 1971 roku przede wszystkim na potrzeby tutejszej dużej  węglowej elektrowni. Dla chłodzenia jej turbin ale także dla retencji na wypadek powodzi. Znajdziecie go w pobliżu Orzepowic, Chwałęcic, Rybnickiej Kuźni i Stodół (wszystko to są północno – zachodnie dzielnice miasta).

Rekreacja nad Zalewem Rybnickim

Na wodzie często można obserwować łódki, żaglówki, deski surfingowe i innego rodzaju sprzęt wodny. Miłośnicy tego rodzaju sportu mają do dyspozycji wypożyczalnię i kilka klubów, a sezon trwa tutaj bardzo długo bo od kwietnia do października. Na brzegu w swoich ulubionych miejscach siedzą wędkarze. Mają co łowić. Od czasu do czasu zdarzają się nawet rekordowej wielkości sumy i karpie. Podobno jeden z okazów mierzył ponad 2 metry, a ważył 100 kilogramów. Zbiornik jest regularnie zarybiany. Kilka lat temu powstała także plaża. We wspomnianych wyżej Stodołach znajdziecie Ośrodek Sportów Wodnych „Pod Żaglami”. Jest jeszcze baza noclegowa, punkty gastronomiczne, a także stanica harcerska. Jeśli ktoś nie chce wchodzić do wody może pospacerować po brzegu albo odpocząć na jednej ze stojących tu ławek. Krajobraz psują nieco sterczące nad elektrownią wysokie kominy.

Parę lat temu nad jeziorem powstał park dinozaurów, ale nie utrzymał się długo i po kilku sezonach został zamknięty.

Zbiornik nigdy nie zamarza. Prawdopodobnie jest to ewenement w skali całego kraju. Wyżej wspomniana korzystająca z niego elektrownia sprawia, że zawsze znajduje się tu ciepła woda. Zimuje tu także sporo gatunków wodnych ptaków.

Co w pobliżu?

Jeśli będziecie w Rybniku zachęcam, żebyście zobaczyli miasto. Warto wybrać się na Rynek i do muzeum. W pobliżu tego Rynku stoją dwa cenne kościoły – jeden z nich nosi imię  Matki Bożej Bolesnej, a drugi bazylika świętego Antoniego.

Foto: własne

Dodaj komentarz