Zalew Rybnicki – elektrownia, wędkarze i łódki
Zalew Rybnicki, nazywany też czasami Jeziorem Rybnickim jest zbiornikiem sztucznym. Istnieje on dzięki spiętrzeniu wód rzeki Rudy, a zapora znajduje się w dzielnicy Stodoły.
Zalew Rybnicki – co warto wiedzieć?
Woda ma powierzchnię około 550 hektarów (chociaż niektóre źródła podają że 450), a jej długość wynosi aż 7 kilometrów. Zalew Rybnicki powstał w roku 1971 roku przede wszystkim na potrzeby tutejszej dużej węglowej elektrowni. Znajdziecie go w pobliżu Orzepowic, Chwałęcic, Rybnickiej Kuźni i Stodół (wszystko to są północno – zachodnie dzielnice miasta).
Oprócz faktu, że Zalew Rybnicki używany jest dla potrzeb elektrowni Rybnik, trzeba napisać, że pełni on również funkcję zbiornika przeciwpowodziowego. Utrzymywana jest więc stała rezerwa powodziowa na wypadek jakiegoś kataklizmu.
Ośrodki rekreacyjne, kluby żeglarskie i wędkarze nad Zalewem Rybnickim
Na wodzie często można obserwować łódki, żaglówki, deski surfingowe i innego rodzaju sprzęt wodny. Miłośnicy tego rodzaju sportu mają do dyspozycji wypożyczalnię i kilka klubów, a sezon trwa tutaj bardzo długo bo od kwietnia do października.
Na przykład we wspomnianych wyżej Stodołach znajdziecie Ośrodek Sportów Wodnych „Pod Żaglami”. Jest jeszcze baza noclegowa, punkty gastronomiczne, a także stanica harcerska.
Na brzegu nad Zbiornikiem Rybnickim w swoich ulubionych miejscach siedzą wędkarze. Połów ryb często jest bardzo udany. Od czasu do czasu zdarzają się nawet rekordowej wielkości sumy, karpie i inne ryby. Podobno jeden z okazów mierzył ponad 2 metry, a ważył 100 kilogramów. Raz po raz odbywają się tu także zawody wędkarskie.
Jezioro Rybnickie jest regularnie zarybiane.
Zalew Rybnicki, Plaża Pniowiec.
Zalew Pniowiec, czyli miejsce, gdzie znajduje się plaża to zatoka Jeziora Rybnickiego. Kąpielisko w sezonie strzeżone jest przez ratowników. Możecie też wypożyczyć tu sprzęt wodny albo skorzystać ze ścieżek rowerowych.
Inne atrakcje Zalewu Rybnickiego
Nad brzegiem akwenu zobaczycie nie tylko mieszkańców Rybnika i okolic, ale też gości z innych miast. Jeśli ktoś nie chce wchodzić do wody może pospacerować po brzegu albo odpocząć na jednej ze stojących tu ławek. Krajobraz psują nieco niestety sterczące nad elektrownią wysokie kominy.
Z kolei parę lat temu nad Jeziorem Rybnickim powstał park dinozaurów, ale nie utrzymał się długo i już go nie ma.
Temperatura wody w Zalewie Rybnickim
Zbiornik Rybnicki nigdy nie zamarza. Nawet w zimie. Natomiast temperatura wody w jeziorze pomiędzy kwietniem, a październikiem nie spada poniżej 15 stopni Celsjusza. Prawdopodobnie wyżej wspomniana korzystająca z niego elektrownia sprawia, że zawsze znajdują się tu strugi ciepłej wody. Jest to ewenement w skali całego kraju. Dzięki temu zimuje tu także sporo gatunków ptaków. Między innymi możecie wypatrzeć kormorana.
Co w pobliżu?
Jeśli będziecie w Rybniku nad Zalewem Rybnickim zachęcamy, żebyście zobaczyli też całe miasto. Warto wybrać się na Rynek i do muzeum. W pobliżu tego Rynku stoją dwa cenne kościoły. Jeden z nich nosi imię Matki Bożej Bolesnej, a drugi bazylika świętego Antoniego.
Foto: własne