Bazylika świętego Antoniego w Rybniku
Bazylika świętego Antoniego w Rybniku – wielka i piękna
Bazylika świętego Antoniego w Rybniku stoi w samym centrum miasta. Łatwo tu traficie bowiem z daleka widoczne są jej dwie wieże najwyższe na Górnym Śląsku. Chodzi oczywiście o najwyższe wieże kościelne, bowiem w Katowicach stoi jeszcze wyższa budowla, ale świecka. Każda wznosi się 95 metrów nad ziemią. Nieoficjalnie świątynia ta bywa nazywana „katedrą ziemi rybnickiej”, a jako bazylika funkcjonuje od roku 1993.
Kościół został wzniesiony z inicjatywy księdza Franciszka Brudnioka, prace budowlane nadzorował ksiądz Tomasz Reginek, natomiast autorem projektu był architekt z Opola Ludwig Schneiger. Bazylika prezentuje bardzo popularny w wielu miastach regionu styl neogotycki. Konsekracja odbyła się w roku 1907, ale co ciekawe tutejsza parafia zaczęła funkcjonować dopiero 45 lat później.
Nie ominęły budynku znaczne zniszczenia. Jedno z nich stało się w roku 1921 podczas eksplozji dynamitu na pobliskim dworcu kolejowym. Po raz kolejny poważne uszkodzenia były wynikiem działań wojennych w roku 1945, a na skutek pożaru w 1959 spłonęła jedna z wież. Sporo dachówek spadło też podczas silnego wiatru w roku 2019.
Bazylika świętego Antoniego – architektura i wystrój
Jest to typowa bazylika trójnawowa z transeptem. W ołtarzu głównym stoi ludowa barokowa figura świętego Antoniego Padewskiego – patrona nie tylko tej parafii, ale całej ziemi rybnickiej. Nie jest znana dokładna data powstania rzeźby. Prawdopodobnie XV lub XVII wiek. Sam ołtarz jest dziełem rzeźbiarza z Wrocławia C. Buhla. W tej samej pracowni powstała też bogato zdobiona ambona. Z Wrocławia, ale z innego warsztatu pochodzi tutejsza chrzcielnica.
Warto też zwrócić uwagę na ołtarze boczne, zwłaszcza po prawej stronie bardzo ładny ołtarz Matki Bożej Różańcowej. Ten z kolei powstał w Regensburgu w pracowni Augustyna Jagera. Piękne witraże są nowe, pochodzą z lat 1999 – 2000. Również nowy bo z roku 2007 jest dzwon „Miłosierdzia Bożego” podarowany na 100 – lecie świątyni. Oprócz tego dzwonu w południowej wieży znajduje się carillon – czyli komplet dzwonów wygrywających melodie.
Od 2005 roku przed kościołem stoi pomnik papieża świętego Jana Pawła II, a od 2011 możecie zobaczyć tu także tablicę upamiętniającą katastrofę smoleńską. Do wejścia prowadzi wiele schodów.
Inne ciekawostki w Rybniku
Niedaleko stąd także w centrum możecie zobaczyć także kościół Matki Bożej Bolesnej. Zachęcam też żeby odwiedzić tutejsze muzeum.