Konkatedra w Gołdapi na Mazurach
Konkatedra w Gołdapi – Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła
Musimy przyznać, że konkatedra w Gołdapi nas zaskoczyła. Przede wszystkim dlatego, że tak wielkiej rangi świątynia stoi w tak małym mieście. Słowo konkatedra oznacza bowiem, że jest to drugi pod względem ważności kościół diecezji ełckiej. Pierwsze miejsce należy do katedry św Wojciecha oczywiście w Ełku.
Po drugie w przewodnikach przeczytaliśmy, że zabytek ten ma już ponad 400 lat. Patrząc na mury, a zwłaszcza na wystrój trudno to rozpoznać. Wyraźnie bowiem zauważamy współczesne wnętrze i nowoczesne elementy. I niestety nie jest to tylko złudzenie ale smutne wspomnienie historii ponieważ obiekt w końcówce II wojny światowej niemal doszczętnie został zniszczony. Na odbudowę przyszło czekać aż do lat osiemdziesiątych ubiegłego stulecia. W 1984 roku powstała tu parafia, natomiast rolę konkatedry świątynia pełni od 1992. Dokonało się to postanowieniem papieża Jana Pawła II. Ciekawostką jest fakt ustanowienia w tym miejscu Sambijskiej Kapituły Kolegiackiej (bądź też Sambijskiej Kapituły Katedralnej). Nie każdy jednak wie, że Sambią nazywano okoliczne ziemie w czasach panowania tu plemion pruskich (kilkaset lat temu).
Architektura i wystrój
Jeszcze jedną ciekawą sprawą jest to, że ten halowy gotycki kościół (wszystkie nawy były tej samej wysokości) powstał w szesnastym stuleciu jako świątynia protestancka. Budynek jest duży zbudowany z cegły. Od strony zachodniej wznosi się wysoka, masywna wieża. Pod dużym krzyżem w prezbiterium uwagę przyciąga piękne mosiężne pozłacane tabernakulum i ładny tryptyk z licznymi rzeźbionymi postaciami. We wnętrzu jest jasno. Światło dzienne wnika do środka między innymi poprzez kolorowe ciekawe witraże.
Trudno w Internecie znaleźć dokładniejsze informacje na temat kościoła. W jednym z artykułów przeczytaliśmy, że ze starej gotyckiej budowli pozostała kruchta, a zakrystia pochodzi z osiemnastego stulecia.
Co w pobliżu?
Gołdap jest jedynym miastem w województwie warmińsko – mazurskim posiadającym status uzdrowiska. Można podjechać do części sanatoryjnej ładnie położonej nad jeziorem. Polecamy też Piękną Górę z obrotową kawiarnią, wyciągiem krzesełkowym oraz trasami narciarskimi, snowboardowymi i torem saneczkowym.
Foto: własne