Kościół Wniebowzięcia NMP w Milówce
Kościół Wniebowzięcia NMP w Milówce – jeden z zabytków miejscowości
Malowniczo położona Milówka jest jedną z bardziej znanych miejscowości u podnóża Beskidu Żywieckiego. Rozsławił ją między innymi pochodzący stąd zespół Golec uOrkiestra. Większość przybywających w te strony turystów przyjeżdża w celu wędrowania po szlakach, których w okolicy jest mnóstwo. Między innymi na Halę Boraczą. Ale można i warto zobaczyć też trochę zabytków. Na przykład takie jak kościół Wniebowzięcia NMP w Milówce.
Królewska historia Milówki
Jako fundatorkę pierwszego drewnianego kościoła w tej wsi wymienia się królową Konstancję, żonę Zygmunta III Wazy. Na początku siedemnastego wieku była ona właścicielką dóbr żywieckich. Murowana świątynia pojawiła się jednak dwa wieki później. Prace murarskie ukończono w roku 1839, a przewodniki wymieniają styl zabytku jako nadwiślański. Wśród budowniczych wymieniani są proboszczowie ksiądz Wojciech Krokowski i ksiądz Marcin Pająk, a także kilku wójtów okolicznych wsi. Poświęcenie dokonało się jeszcze kilka lat później, a konsekracja dopiero w 1860. Jednakże upiększanie trwało jeszcze bardzo długo – kilka dziesięcioleci. Z biegiem czasu pojawiały się boczne ołtarze, polichromia, stacje Drogi Krzyżowej i inne elementy. Witraże powstały w latach pięćdziesiątych dwudziestego wieku, a więc już po II wojnie światowej.
Wnętrze jest barokowe. Stąd sporo zdobień w postaci malowideł i rzeźb z postaciami świętych. Kiedy spojrzycie w górę na sklepienie zobaczycie obrazy scen tajemnic różańcowych – radosne, bolesne i chwalebne. Trzy z nich szczególnie wyróżnione to narodzenie Jezusa, ukrzyżowanie Jezusa i ukoronowanie Matki Bożej na królową nieba i ziemi.
Na zewnątrz charakterystyczna jest masywna, niezbyt wysoka wieża z zegarem i kopulastym hełmem. Z drewnianego poprzedniego kościoła zachowała się kamienna chrzcielnica.
Zabytek stoi w centrum Milówki przy placu Wolności. Należy do dekanatu milowskiego w diecezji bielsko – żywieckiej. Bez problemu wejdą do niego także osoby niepełnosprawne. Widać wyraźnie, że niedawno odbywały się tu prace, dzięki którym świątynia zyskała nowy blask.
Co jeszcze Warto zobaczyć w Milówce?
Będąc w okolicy można zwiedzić też ogród botaniczny zwany „Leśnym Grodem”, albo też muzeum w Starej Chałupie.
Foto: własne