Hala Boracza

Hala Boracza

Hala Boracza – dobre miejsce na niemęczącą wędrówkę w góry

Hala Boracza w Beskidzie Żywieckim to bardzo ciekawe miejsce na mapie polskich gór. Znajduje się na wysokości 860 metrów. Nie jest szczytem. Znajdziecie ją na przełęczy pomiędzy Prusową, a jednym z wierzchołków Redykalnego Wierchu. Natomiast poniżej rozciągają się doliny Żabniczanki i Milowskiego Potoku. Nie ma pewności skąd pochodzi nazwa Hali Boraczej. Być może od nazwiska Borak któregoś z jej dawniejszych właścicieli.

Dość łatwo jest tu wejść. Z wędrówką poradzą sobie nawet niezbyt wprawieni górscy wędrowcy. Chociaż minimum kondycji trzeba mieć. Po niezbyt intensywnej wspinaczce można odpocząć w schronisku PTTK. Schronisko to powstało w roku 1926. Inicjatorem jego budowy było Żydowskie Towarzystwo Sportowe „Makkabi” z Bielska (obecnie z Bielska Białej). Jednakże po pożarze jaki zdarzył się w 1932 trzeba je było odbudować. Po II wojnie światowej oddane zostało turystom w roku 1946.

Co znajduje się jeszcze na Hali Boraczej i po sąsiedzku?

W niezbyt dalekiej perspektywie zauważycie po sąsiedzku niewielkie osiedle z paroma zabudowaniami należące administracyjnie do Żabnicy. Dawniej wokoło było też mnóstwo pól uprawnych. Przeważnie z ziemniakami i owsem. Obecnie niemal całość porastają łąki, na których znawcy doszukali się ponad czterdziestu gatunków kwiatów. Być może zobaczycie tu także pasące się owce.

W pobliżu znajduje się również jedna z bardziej znanych w okolicy jaskiń. Natomiast piękne krajobrazy ubogacają góry. Między innymi Grupa Romanki i Lipowskiego Wierchu.

Szlaki na Halę Boraczą

Do schroniska na Hali Boraczej prowadzi wiele znakowanych szlaków.

Niebieski – z Węgierskiej Górki przez Prusów (około 3 godziny)

Czarny z Żabnicy – (około 1 godzina i 10 minut)

Zielony z Milówki – (ponad 2 godziny)

Niebieski z Rajczy – (3 godziny)

Zielony z Hali lipowskiej (1 i pół godziny)

Można też dojść z Rajczy przez Halę Redykalną. Początkowo żółtym, później czarnym (około 4 godziny).

Co w pobliżu?

Jeśli będziecie w Milówce warto zobaczyć tam między innymi ładny kościół Wniebowzięcia Maryi Panny. W pobliżu jest też sporo wojennych schronów. Jeden z nich („Wędrowiec”) z Węgierskiej Górki opisujemy też na naszej stronie.

Foto: własne

Dodaj komentarz