Schron "Wędrowiec" w Węgierskiej Górce

Schron "Wędrowiec" w Węgierskiej Górce

Schron „Wędrowiec” – coś dla miłośników militariów

Z lekcji historii sporo wiemy na temat obrony Westerplatte, Warszawy albo o bombardowaniu Wielunia. Natomiast mało lub prawie nic nie słyszeliśmy o żołnierzach walczących w wielu innych miejscach na ziemiach polskich. Na przykład u podnóża Beskidów. Dla uzupełnienia wiedzy warto zobaczyć powojenne pamiątki niedaleko Żywca. Miedzy innymi opisywany tu przez nas ciężki bojowy schron „Wędrowiec” na terenie gminy Węgierska Górka. Jest on jednym z kilku jakie zaistniały podnóża Beskidu Żywieckiego. W pobliżu znajdują się też między innymi Ciężki Schron Bojowy „Wąwóz” w Żabnicy, Ciężki Schron Bojowy „Wyrwidąb” (również w Żabnicy) i Ciężki Schron Bojowy Waligóra” w Ciścu.

Obrona przed niemieckim najeźdźcą

Duży betonowy bunkier uzbrojony był w jedno działo przeciwpancerne, dwie wyrzutnie rakiet, zrzutnię granatów, strzelnicę obrony wejścia i trzy karabiny ckm. Miał też dwa zapasowe wejścia. Powstał w lipcu i sierpniu 1939 roku, a więc tuż przed wybuchem II wojny światowej. Głównym jego zadaniem (zarówno tego, jak też i pozostałych)  była obrona w czasie walk z hitlerowskimi żołnierzami. W czasie wojny załogę stanowiło tu dwudziestu żołnierzy pod dowództwem kapitana Tadeusza Semika i sierżanta Stanisława Raczyńskiego. Niestety z powodu braku amunicji kapitulacja nastąpiła już 3 września.

Dziś jako izba pamięci schron jest udostępniony do zwiedzania od maja do września. Warto jednakże w Internecie dokładnie sprawdzić w których dniach i godzinach. Na zewnątrz obok budynku stoi kilka dawnych dział, fragment śmigłowca i jeszcze jakieś inne elementy uzbrojenia.

Raz po raz w sąsiedztwie budynku odbywają się lokalne uroczystości upamiętniające bohaterów obrony Węgierskiej Górki.

A gdzie potem?- na przykład w góry

Przybywając w okolice Beskidu Żywieckiego koniecznie trzeba wybrać się w góry. Na przykład na Babią Górę, na Halę Boraczą, albo też inne szlaki. Można też odwiedzić znajdującą się po sąsiedzku wieś Milówkę znaną z przebojów zespołu Golec uOrkiestra. W Milówce stoi między innymi warty zobaczenia ładny kościół parafialny p.w. Najświętszej Maryi Panny.

Foto: własne

Dodaj komentarz