Muzeum Romantyzmu w Opinogórze
Muzeum Romantyzmu w Opinogórze – gdzie to jest?
Muzeum Romantyzmu w Opinogórze znajdziecie w powiecie ciechanowskim na terenie województwa mazowieckiego. Placówka powstała 20 maja 1961 r. Było to w 150 rocznicę dekretu Napoleona przywracającego Opinogórę rodzinie Krasińskich.
Co my tu mamy?
Na Muzeum Romantyzmu składa się kilka obiektów. Usytuowane są one na terenie 22-hektarowego parku krajobrazowego w stylu angielskim. Do najstarszych należą: neogotycki Pałacyk z lat 40. XIX w., mieszczący stałą ekspozycję poświęconą Zygmuntowi Krasińskiemu oraz neogotycki budynek Oficyny Dworskiej. W tym ostatnim organizowane są ekspozycje czasowe. Od 2008 r. w parku stoi, wzniesiony w oparciu o projekt Józefa Gałęzowskiego sprzed stu lat, Dwór. Tu również możecie oglądać wystawy: „Malarstwo polskie epoki romantyzmu” oraz ekspozycję napoleońską.
Pamiątki po słynnym poecie
Muzeum gromadzi pamiątki związane z historią rodziny Krasińskich. Przede wszystkim Zygmunta Krasińskiego (1812-1859), dramatopisarza (autora „Nie-Boskiej Komedii”, 1835) i poety. Jego obszerna korespondencja uchodzi za szczytowe osiągnięcie polskiej epistolografii romantycznej. W muzeum znajdziecie też pamiątki epoki napoleońskiej. Tradycyjnie temat ten zajmował poczesne miejsce w siedzibach opinogórskiej gałęzi rodu Krasińskich. Działo się tak od czasu udziału ojca poety, Wincentego, jako dowódcy pułku szwoleżerów w kampanii napoleońskiej.
Do najciekawszych eksponatów w Muzeum należy teczka Napoleona zabrana przez Kozaków podczas przeprawy przez Berezynę. Jest też portret Zygmunta Krasińskiego malowany przez jego żonę Elizę (Elżbietę) z Branickich Krasińską. Spójrzcie na drzewo genealogiczne rodu Krasińskich – miedzioryt odbity na jedwabiu z 1722 r. Do tego dochodzi siedem portretów Krasińskich. Cenne marmurowe popiersie gen. Wincentego Krasińskiego wykonał Francois-Josepha Bosio w 1808 r. Warto zauważyć również dwie empirowe biblioteczki z księgozbiorem francuskim z XVII i XVIII wieku . Jest on złożony z dzieł literackich, historycznych i filozoficznych.
W księgozbiorze Muzeum znajdują się także wczesne wydania utworów Krasińskiego, jak również korespondencja, zbiory grafik i map.
Co jeszcze w pobliżu?
Poza terenem parku odwiedźcie także kościół z kryptą grobową, w której pochowany jest Zygmunt Krasiński, jego rodzice i dzieci. W kościele znajduje się też nagrobek Marii z Radziwiłłów Krasińskiej czyli matki poety. Przedstawia on kobietę błogosławiącą syna, oraz płaskorzeźby synów poety.
W parku, nieopodal Dworu znajduje się jedyny w Polsce pomnik Zygmunta Krasińskiego, odsłonięty w 1989. Zobaczycie na nim poetę siedzącego w fotelu. Autorem tej rzeźby jest Mieczysław Welter. Jest także w parku marmurowa ławeczka, która powstała w 1832 r. na zamówienie Amelii Załuskiej. Była to pierwsza muza Zygmunta Krasińskiego. Jest tam wykuty napis „Niech pamięć moja zawsze ci będzie miła”. Według relacji gości odwiedzających Opinogórę, każdy kto siądzie na tej ławeczce, ten się zakocha.
Powszechne w parkach romantycznych kamienne meble zachowały się w parku opinogórskim. Należą do nich: kamienny fotelik nazywany „fotelikiem Cieszkowskiego” i okrągły stół, kolumna z wazonem. Natomiast u stóp Pałacyku stoi kamienny krzyż z inskrypcją o Bolesławie IV. Powstał on w 1838 r. na polecenie generała Wincentego Krasińskiego. A było to dla uczczenia pamięci księcia mazowieckiego, który zginął w Opinogórze w 1454 roku podczas polowania.
Informacje praktyczne
Muzeum prowadzi dodatkowo szeroko zakrojoną działalność wystawienniczą, edukacyjną i popularyzatorską, organizuje koncerty muzyki poważnej, spotkania poetyckie, sesje naukowe, lekcje muzealne, konkursy, wydaje materiały reklamowe, katalogi i przewodniki. Natomiast więcej informacji o cenach biletów i godzinach otwarcia znajdziecie na stronie: http://muzeumromantyzmu.pl/
Inne muzea polskich literatów
Na terenie województwa mazowieckiego znajdziecie też Muzeum Jana Kochanowskiego w Czarnolesie. Natomiast w województwie świętokrzyskim dworek Mikołaja Reja w Nagłowicach, pałacyk Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku i Muzeum Lat Szkolnych Stefana Żeromskiego w Kielcach. Natomiast z Zygmuntem Krasińskim mocno kojarzy się też miejscowość Złoty Potok na Jurze Krakowsko – Częstochowskiej.
Tekst: Marta Olszewska – kierownik Działu Obsługi Turystycznej i Promocji Muzeum Romantyzmu w Opinogórze
Foto: Michał Krzyżanowski