Brenna – wieś w Beskidzie Śląskim
Brenna – wieś w Beskidzie Śląskim warta wycieczki
Brenna – wieś w Beskidzie Śląskim jest dość duża. Znana w okolicy jako miejsce wypadowe w góry. Znajdziecie ją w powiecie cieszyńskim. Bardzo blisko jest też stąd do najbardziej popularnych miast Podbeskidzia takich jak Wisła, Ustroń, Szczyrk i Bielsko Biała. Tutejsza gmina obejmuje liczne mniejsze wioski i osady – Górki Wielkie i Górki Małe, Leśnicę, Malinkę, Stary Groń, Upłaz i jeszcze kilkadziesiąt innych.
Stałych mieszańców w Brennej żyje ponad 6 tysięcy osób, a więc dość sporo, a powierzchnia wynosi prawie 8 tysięcy hektarów. Płynie tedy mało znana rzeka Brennica wraz z jeszcze mniej znanymi dopływami Leśnicą i Hołcyną.
Trochę historii i faktów o Brennej.
Pierwsza pisemna wzmianka na temat miejscowości Brenna pojawiła się w dokumentach z roku 1490. Tereny te należały wówczas do księstwa cieszyńskiego. Natomiast mieszkańcami byli między innymi wołoscy wędrowni pasterze owiec. Od 1621 roku była to oficjalnie wieś książęca i istniała tutaj huta szkła.
W czasie II wojny światowej aktywnie działała w okolicy partyzantka za co zostali mieszkańcy „ukarani” przez hitlerowców pacyfikacją w lutym 1945 roku.
Podobnie jak w innych miejscowościach okolicy większość ludności należy do wyznań katolickiego i ewangelickiego.
Turystyka i zabytki w Brennej
Większość przybywających do Brennej turystów wędruje po górskich szlakach, których jest tu dość sporo:
zielony – w jedną stronę na Błatnią, w drugą na Równicę.
zielony, ale rozpoczynający się w innym miejscu prowadzi na Trzy Kopce.
czarne – dochodzące do innych szlaków na Malinowską Skałę i Błatnią
niebieski na Kotarz
żółty na Orłową
Znajdziecie tu trochę zabytków, z których najbardziej godny uwagi jest osiemnastowieczny kościół p.w. św. Jana Chrzciciela. We wspomnianych wyżej Górkach Wielkich zwiedzicie muzeum Dwór Kossaków poświęcone przede wszystkim Zofii Kossak – Szatkowskiej. Brenna jest też znanym miejscem diecezji katowickiej. Na jednym ze stoków widoczny jest z oddali duży dom rekolekcyjny. Jeśli ktoś nie lubi spacerów po górach może przejść się nad rzeczkę. Sporo ludzi przychodzi potaplać się w wodzie. Nie jest głęboko ale zimno i ślisko, więc trzeba uważać.
We wsi znajdziecie sporo miejsc noclegowych. Są punkty gastronomiczne i działa publiczna komunikacja autobusowa.
Zwiedzając Beskid Śląski należy zadbać również o nocleg w komfortowej lokalizacji. Pobliskie miejscowości oferują szeroki wybór spośród wielu rozbudowanych ofert pobytowych. Jedną z takich propozycji jest Vislow Resort, oddający swoim gościom do dyspozycji luksusowe apartamenty na wynajem oraz SPA w Wiśle.
Foto: wlasne