Co warto zobaczyć w Zabrzu?

Co warto zobaczyć w Zabrzu?

Co warto zobaczyć w Zabrzu? – sprawdźmy

Na pierwszy rzut oka Zabrze wydaje się być miastem mało ciekawym. Nie ma tu wspaniałych i znanych na cały kraj zabytków architektury, nie ma pięknego Rynku z ratuszem. Typowe przemysłowe miasto na Górnym Śląsku. Ale czy wiecie, że właśnie tutaj są bardzo ciekawe miejsca związanie z tematyką górniczą? Zwłaszcza warto wymienić podziemne trasy turystyczne w zabytkowych kopalniach „Guido” i „Królowa Luiza”. Są one filiami działającego w tym mieście Muzeum Górnictwa Węglowego. A co warto zobaczyć w Zabrzu jeszcze?

Zabytki i atrakcje Zabrza

W Zabrzu jest całkiem sporo zabytków. Jednakże raczej nie zachwycają urodą. Są to zwykle dawne poprzemysłowe zabudowania, stare familokowe osiedla, które możecie zobaczyć w prawie każdej dzielnicy, kopalniane szyby. W centrum stoją kamienice, w których kiedyś żyli bogatsi mieszkańcy miasta. Dziś wiele z nich prosi się o remont.

Ładnych jest kilka kościołów. Między innymi stojący przy ulicy 3 Maja kościół św. Anny, a nieopodal stąd ewangelicki. Warto wspomnieć też zabytkowe świątynie – między innymi św. Andrzeja, św. Jana Chrzciciela w Biskupicach, a także drewniany – świętej Jadwigi. Spośród kościołów nowych szczególnie ciekawie wyróżnia się stojący przy ul. Roosvelta kościół św. Józefa. Przy tej samej ulicy znajdziecie stadion słynnego klubu sportowego Górnik.

Do najładniejszych zabytków niesakralnych warto zaliczyć stojącą nieopodal dworca PKP pocztę.

Co warto zobaczyć w Zabrzu? – Tereny zielone, rozrywka, szpitale i inne ciekawostki.

Wbrew pozorom w mieście jest dużo terenów zielonych, w tym blisko dziesięć parków. Na wzmiankę zasługuje zwłaszcza ogród botaniczny. W Zabrzu znajduje się też jeden z najsłynniejszych w skali całej Polski szpitali, czyli Śląskie Centrum Chorób Serca. Jest to pamiątka po słynnym kardiochirurgu – Zbigniewie Relidze. Natomiast do najsłynniejszych placówek kulturalnych na Górnym Śląsku należy zabrzański Dom Muzyki i Tańca, w którym odbywają się różnego rodzaju występy rozrywkowe i muzyczne na bardzo wysokim poziomie. W mieście jest też bardzo długa ulica Wolności, która ciągnie się ponad 8 kilometrów – od granicy miasta z Rudą Śląską przez centrum do kolejnej granicy miasta z Gliwicami.

Co jeszcze warto wiedzieć o Zabrzu?

Powierzchnia Zabrza wynosi około 80 kilometrów kwadratowych, a liczba ludności niespełna 200 tysięcy. Sąsiaduje z Gliwicami, Rudą Śląską i Bytomiem. Przepływają tędy rzeki Kłodnica i Bytomka.

Co ciekawe starsze od samego miasta są Biskupice – (obecnie dzielnica 0 notowane w dokumentach już w roku 1243, natomiast pierwsze wzmianki o Zabrzu (Sadebre) pojawiają się na przełomie trzynastego i czternastego wieku. Wówczas tereny te należały do księcia opolskiego. Na przestrzeni dziejów właścicielami byli ludzie różnych narodowości – Czesi, Polacy i Niemcy. W roku 1796 uruchomiona została pierwsza tu kopalnia – „Królowa Luiza”, w późniejszym czasie powstało jeszcze kilka następnych, także huty, inne zakłady oraz linia kolejowa.

Po plebiscycie w roku 1922 niektóre z dzisiejszych dzielnic miasta (Makoszowy, Kończyce i Pawłów) zostały włączone do Polski, reszta pozostała w rękach niemieckich do roku 1945.

Oficjalnie prawa miejskie nadano w Zabrzu dopiero w roku 1922.

Foto własne

Dodaj komentarz