Ogród Botaniczny w Zabrzu

Ogród Botaniczny w Zabrzu

Miejski Ogród Botaniczny w Zabrzu – oaza zieleni

Miejski Ogród Botaniczny w Zabrzu jest z pewnością jednym z ładniejszych i najciekawszych terenów zielonych na Górnym Śląsku. Zwłaszcza w tak zwanym GOP-ie czyli Górnośląskim Okręgu przemysłowym. Znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie stadionu słynnego klubu piłkarskiego „Górnik Zabrze”. Praktycznie w centrum miasta. Początki tego ogrodu sięgają lat trzydziestych ubiegłego stulecia. Pierwsi goście zwiedzali go rok przed wybuchem II wojny światowej czyli w roku 1938. Zajmuje powierzchnię nieco ponad 6 hektarów. Założycielem był Fritz Berckling od 1928 roku dyrektor Miejskiego Zarządu Zieleni.

Co tu można zobaczyć?

Ogród dzieli się na kilka wyraźnie różnych części. Niektóre z nich eksponują drzewa i rośliny wysokie. Przypominają wiec tak zwane ogrody angielskie. W innych znów bardziej prezentowane są kwiaty w licznych gatunkach i odmianach. Prócz tego jeziorko, oczko wodne, palmiarnia, kaktusiarnia, plac zabaw dla dzieci i jeszcze inne ciekawostki. Drzew i krzewów znajdziecie tu ponad 4500 sztuk. Obok każdego stoi tabliczka z informacją o jego nazwie (po polsku i po łacinie), a także kraju pochodzenia. Jest także sporo tablic edukacyjnych na różne tematy – o ptakach, owadach, roślinach leczniczych… Wszystkie trudno wymienić.

Kiedy czynne?

Do Miejskiego Ogrodu Botanicznego w Zabrzu możecie przyjechać od początku maja do końca października. Opłata za wstęp jest symboliczna – kilka złotych wystarczy na całą rodzinę. Co jakiś czas zwłaszcza w weekendy organizowane są tu różne koncerty, imprezy, lekcje pokazowe dla szkół i inne atrakcje. Przy kasie można kupić też jakieś doniczkowe roślinki, choć szczerze wybór jest niewielki.

Jako minus trzeba napisać, że w niektórych miejscach ogród jest jakby trochę zaniedbany. Bywa, że pomiędzy ozdobnymi roślinami wyrastają zwykłe chwasty. Przydałoby się postarać o lepszą gastronomię na miejscu. Jest wprawdzie bufet, ale przypomina on wyglądem i zaopatrzeniem czasy minionej epoki. Warto by też pomyśleć o parkingu w pobliżu. Goście ogrodu często stawiają auto gdzie popadnie wzdłuż drogi. Ale mimo wszystko warto tu przyjechać.

Co w pobliżu?

Jeśli będziecie w Zabrzu koniecznie odwiedźcie aż dwie podziemne trasy turystyczne w kopalniach „Guido” i „Królowa Luiza„.

« z 2 »

Foto własne

Dodaj komentarz