Sztolnia Królowa Luiza w Zabrzu

Sztolnia Królowa Luiza w Zabrzu

Na Górnym Śląsku znajdziecie mnóstwo nieczynnych zakładów przemysłowych. Niektóre z nich stały się atrakcjami turystycznymi przyciągającymi wielu turystów. Do najbardziej popularnych należy Sztolnia Królowa Luiza w Zabrzu.

Kopalnia Królowa Luiza i Sztolnia Królowa Luiza?

Kopalnia Królowa Luiza przez ponad 100 lat wiodła prym w przemyśle węglowym, stosując najnowsze technologie i bijąc rekordy wydobycia. Fedrować przestała dopiero w 1998 roku. Natomiast Główna Kluczowa Sztolnia Królowa Luiza służyła do odprowadzania wody gromadzącej się w kopalni podczas wydobycia.

W podziemiach sztolni Królowa Luiza

Sztolnia Królowa Luiza to największy kompleks turystyczny związany z dziedzictwem pogórniczym w Polsce. Łączy w sobie zrewitalizowaną infrastrukturę naziemną z autentycznymi wyrobiskami podziemnymi.

Do wyboru turyści mają kilka różnych propozycji zwiedzania. Tak więc możecie poznać Podziemne Królestwo Maszyn, przeżyć Rodzinną Szychtę, zdecydować się na unikatowy podziemny spływ łodziami… jest jeszcze kilka innych możliwości. W różnych cenach.

Dwa różne miejsca początku trasy

Trasa turystyczna Królowa Luiza w Zabrzu w zależności od tego, na który wariant się zdecydujecie może zacząć się w budynku Łaźni Łańcuszkowej przy ulicy Wolności lub też przy wejściu od strony ulicy Mochnackiego. Przed przyjazdem warto więc zajrzeć na stronę internetową miejsca, aby wiedzieć, co Was najbardziej interesuje.

Co czeka na turystów w Sztolni Królowa Luiza w Zabrzu?

Możecie tu zobaczyć jak pracują podziemne maszyny górnicze. Zapoznacie się z technikami wydobywania węgla.

Przejedziecie się też górniczą kolejką „Karlik”, albo jak wspomnieliśmy wyżej możecie poznać jak interesująca może być podziemna trasa wodna. Na chętnych czeka też wieża szybowa, z której możecie podziwiać krajobraz okolicy.

Na czas zwiedzania podziemia otrzymacie kaski na głowę bowiem korytarze, którymi będziecie przechodzić momentami są bardzo niskie i możecie nabić sobie guza. W tym miejscu i z tego powodu zachęcamy by osoby z problemami kondycji (kucanie, schylanie się itp.) przemyślały czy chcą skorzystać z takiej wycieczki.

Atrakcje dla dzieci w kopalni Królowa Luiza – Park 12C

Administratorzy miejsca zadbali też o dzieci, które przyjadą tu na wycieczkę. Między innymi czeka na nich duży, niezwykle ciekawy plac zabaw nazwany Park 12C na powierzchni (obok wejścia do sztolni od strony ulicy Mochnackiego).

Jest tu możliwość skorzystania z różnego rodzaju urządzeń dydaktycznych, labiryntu. Można tu dowiedzieć się jak czytać godziny na zegarze słonecznym abo jak powstaje słoneczna fontanna.

Dużą atrakcją jest „Bajtel Gruba” czyli zespół urządzeń pozwalających dzieciom poprzez zabawę poznać jak pracuje się w kopalni. Dzieci fedrują więc urobek na przodku górniczym, ładują go, transportują w wagonikach i przenośnikach oraz wywożą na powierzchnię szybem „Bartek”.

Warto też wiedzieć, że niektóre warianty trasy turystycznej Kopalni Królowa Luiza są dostępne dla dzieci powyżej 5 roku życia.

Park techniki Wojskowej i Kopalnia Guido

W bezpośrednim sąsiedztwie Sztolni Królowa Luiza znajdziecie ciekawy skansen pojazdów wojskowych – z samochodami, samolotami, wyrzutniami rakiet i czołgami. Natomiast przy ulicy 3 Maja w Zabrzu czeka na chętnych jeszcze jedna podziemna trasa turystyczna – Kopalnia Guido. Wszystkie te atrakcje znajdują się pod administracją Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu.

Zwiedzanie Strefy Carnall

Strefa Carnall oddana w lipcu 2021 to zrewitalizowana strefa naziemna, zlokalizowana przy szybie Carnall Sztolni Królowa Luiza. Jest to poprzemysłowa przestrzeń, która dzięki rewitalizacji stała się największą, kulturalną strefą w Polsce. 

Poprzemysłowe budynki można zwiedzać samemu lub z przewodnikiem. W jednym z nich ukrywa się działająca, ponad 100 letnia maszyna parowa. Jest też wystawa poświęcona ratownictwu górniczemu i zagrożeniom w kopalni.

Inne górnicze atrakcje Górnego Śląska

Na Górnym Śląsku jest jeszcze bardzo wiele innych byłych kopalni przystosowanych obecnie dla turystów. Najsłynniejsze podziemne trasy turystyczne to Zabytkowa Kopalnia Srebra w Tarnowskich Górach oraz Sztolnia Czarnego Pstrąga także w Tarnowskich Górach. Obydwie są wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

5 thoughts on “Sztolnia Królowa Luiza w Zabrzu

Dodaj komentarz