Pałac w Rzucewie

Pałac w Rzucewie

Pałac w Rzucewie czy zamek?

Kiedy przygotowywałam się do napisania tego tekstu zauważyłam, że różne źródła różnie podają. Jedni piszą pałac w Rzucewie, a inni, że to zamek. Zapewne ze względu na kształty, faktycznie bardziej zamek przypominające. Ponieważ jednak opisywana przez nas budowla nigdy nie pełniła funkcji obronnych przychylam się do określenia pałac.

Rzucewo – gdzie to jest?

Rzucewo jest niewielką wsią na Kaszubach nad zatoką niedaleko Pucka. Wzmiankowana była w dokumentach jako Ruczewo już co najmniej od XV wieku (a może i wcześniej). Należała między innymi do rodzin Wejherów, Sobieskich, Przebendowskich  i jeszcze kilku innych. Swego czasu bywał tu często w odwiedzinach u krewnych polski król Jan III Sobieski, którego imieniem nazwano tutejszą aleję lipową. Niektórzy powiadają, że on sam osobiście te drzewa tu sadził. Chociaż nie wiadomo czy jest to prawda. Oprócz opisywanego przez nas pałacu do ciekawszych obiektów wsi należą głazy narzutowe zwane Dwunastoma Apostołami. Jest też archeologiczna ekspozycja w tutejszej Kaszubskiej Chacie.

Pałac w Rzucewie – co warto wiedzieć?

Zabytek pochodzi z roku 1840. Powstał w stylu neogotyckim jako własność rodziny von Below. Autorem projektu był Fryderyk August Stuler. Najprawdopodobniej wcześniej w tym miejscu stała jakaś inna budowla, zapewne dworek (niektórzy podają, że kilka dworków) ale nie ma już po tym śladu. Zniszczenia dokonali Rosjanie. Po II wojnie światowej przez pewien czas funkcjonowała tu szkoła rolnicza. Natomiast obecnie w budynku mieści się luksusowy hotel nazywany „Zamkiem Jana III Sobieskiego”, mimo, że król osobiście nie mógł w nim być ani razu. Niektóre pomieszczenia są dostępne do zwiedzania także dla turystów z zewnątrz.

Ceglany nie tynkowany budynek składa się z kilku wyraźnie widocznych części, w tym dwie prostokątne. Jedna z nich wznosi się na wysokość dwóch, a druga trzech pięter. W całość wchodzą też wieże i domek myśliwski. Wokół roztacza się park.

Co w pobliżu Rzucewa?

Jeśli będziecie w okolicy zachęcam do odwiedzenia między innymi Pucka, Krokowej, a także jedynej na europejskich nizinach jaskini nazwanej Groty Mechowskie.

Foto: własne

Dodaj komentarz