groty mechowskie

groty mechowskie

Groty Mechowskie na Pomorzu niedaleko Pucka

Turyści przebywający na Pomorzu mogą mieć nie lada gratkę w postaci jaskini. Groty Mechowskie są najkrótszą podziemną trasą turystyczną w Polsce. Znajdziecie je niedaleko Pucka, we wsi Mechowo. Atrakcja jest niewielka, ale ciekawa. Powstała podczas ostatniego zlodowacenia. Działo się to na skutek wypłukiwania piasku spomiędzy innych – bardziej trwałych skał. Jaskinia jest dostępna dla ruchu turystycznego. Co ciekawe już w 1908 roku za czasów pruskich stała się pomnikiem natury, a odkryta została niemal sto lat wcześniej w roku 1818. Naprawdę warto tu przyjechać.

Kolumny z piaskowca i stalaktyty

Grota ma dwa wejścia. Bardzo Charakterystyczną cechą jej wyglądu są liczne kolumny z piaskowca. Są tu też typowe dla innych jaskiń nacieki – stalaktyty. Kilkakrotnie zdarzały się zawalenia ziemią. Ostatni raz w roku 1981. By móc ją zwiedzać potrzebne było oczyszczanie i odkopywanie. Natomiast aby zapobiec kolejnym zawaleniom stropy zostały fachowo zabezpieczone. Dla turystów została udostępniona tylko mała część korytarzy. Jak wspomniane było wyżej Groty Mechowskie to najkrótsza w Polsce podziemna trasa turystyczna, która wynosi zaledwie około 60 metrów. Jedyna taka na Niżu Europejskim. W 1955 roku  znalazła się znów w gronie pomników przyrody nieożywionej.

Groty Mechowskie – uwaga na głowę

Korytarze są kręte i niskie (w najwyższym miejscu około 2 metry). Miejscami trzeba się schylać. Tylko małe dzieci potrafią labirynt przejść bez problemu. Natomiast elektryczne oświetlenie pomaga pokonać trasę.

Bilety wstępu są tanie, więc tym bardziej warto będąc w pobliżu zaliczyć tę atrakcję. Miejsce jest dostępne do zwiedzania tylko w okresie od wiosny do jesieni. Niedaleko znajduje się parking oraz sklepik z mapami i pamiątkami.

Co jeszcze w pobliżu warto zobaczyć?

Jeśli będziecie w pobliżu zachęcam do zwiedzenia Pucka z ładnymi zabytkami, warto zwłaszcza „zaliczyć” tutejszy kościół św. Piotra i Pawła, a także zamieniony na muzeum dawny szpital. Natomiast w niewielkiej Krokowej znajduje się piękny zameczek. Niestety niemożliwe jest jego zwiedzanie, bo wewnątrz urządzony został hotel. Zachęcam jednak żeby przejść się na spacer przez tutejszy park.

Foto: własne

 

 

1 thought on “Groty Mechowskie na Pomorzu

Dodaj komentarz