Zamek Lubomirskich i Potockich w Łańcucie

Zamek Lubomirskich i Potockich w Łańcucie
Zamek Lubomirskich i Potockich w Łańcucie – prawdziwe cacko
Zamek Lubomirskich i Potockich w Łańcucie jest jedną z najpiękniejszych rezydencji magnackich w Polsce. Od roku 2005 figuruje na liście pomników historii.
Co nieco o przeszłości budowli
W drugiej połowie szesnastego stulecia stanęła w tym miejscu wieża obronna. Stało się to za czasów rodu Pileckich. Kilkadziesiąt lat potem kolejni właściciele, czyli Stadniccy zamek mocno rozbudowali. Przy okazji nadali mu kształt podkowy. Jednakże najpoważniejsza przeróbka nastąpiła według planów architekta Macieja Trapoli, gdy obiekt stał się własnością Stanisława Lubomirskiego (lata 1629 – 1641). Powstały wtedy obronne fortyfikacje, które pozwoliły uchronić się podczas wojny ze Szwedami (1655) i Siedmiogrdzianami (1657). Ponad sto lat później Izabela Lubomirska kazała owe bastiony zamienić na ogrody.
Niedługo potem zamek przejęła rodzina Potockich. Mieszkali tu aż do czasu II wojny światowej. Co ciekawe za okupacji Potoccy nie ucierpieli, a w budynku miał swoją siedzibę sztab Wehrmachtu. Dzięki temu też zamek w czasie wojny nie został zniszczony. W roku 1944 przed wkroczeniem Armii Czerwonej Niemcy pozwolili Potockiemu uciec na Zachód. Zabrał on ze sobą wiele kosztowności i bibelotów zamkowych. Ale i tak to co zostało wystarczy by wzbudzać zachwyt u wszystkich zwiedzających.
Po II wojnie światowej zabytek przeszedł na własność państwa i powstało tu muzeum. Jedno z najbardziej znanych w naszym kraju. Goście mogą tu zwiedzać wspaniałe wnętrza. Wśród nich salę balową, Salę Kolumnową, Teatr Dworski, Chińskie Pokoje. W każdym pomieszczeniu zobaczycie piękne meble, żyrandole, dzieła sztuki. Natomiast zamkowa biblioteka zebrała ponad 22 tysiące książek.
Obiekt zwiedza się z przewodnikiem.
Ogród i inne ciekawostki
W Łańcucie warty oglądania jest nie tylko pałac, ale także otaczający go duży park krajobrazowy w stylu angielskim. Ma on 36 hektarów i dzieli się na kilka części. Ogród Włoski, Ogród Różany i Ogród Bylinowy. Na terenie tegoż parku warto zwiedzić między innymi przepiękną dużą oranżerię, stajnię, wozownię i storczykarnię. Do ciekawszych budowli na terenie ogrodu należą także zameczek romantyczny, glorieta i dawny dom ogrodników zamieniony na szkołę muzyczną.
Co jeszcze na Podkarpaciu?
Łańcut jest jednym z wielu pięknych miejsc województwa podkarpackiego. Jeśli macie więcej czasu zachęcam na wycieczkę między innymi do Krosna, Przemyśla i Sanoka. W Leżajsku znajdziecie wspaniały kościół ojców bernardynów, a w Jarosławiu piękne sanktuarium Matki Bożej Śnieżnej. Ładny zamek zobaczycie też w Tarnobrzegu.