Miasto Tarnobrzeg – co warto o nim wiedzieć?

0
Miasto Tarnobrzeg

Miasto Tarnobrzeg

Miasto Tarnobrzeg

Miasto Tarnobrzeg posiada kilka wartych uwagi atrakcji turystycznych. Dodatkowo jego położenie umożliwia wybranie się do ciekawych sąsiednich miejscowości takich jak Sandomierz, Stalowa Wola, Kolbuszowa, Koprzywnica czy też Baranów Sandomierski.

Gdzie znajduje się Tarnobrzeg?

Jest to miasto położone na północy województwa podkarpackiego. Znajduje się ono na prawym brzegu Wisły i należy do tzw. Kotliny Sandomierskiej. W latach 1975-1998 Tarnobrzeg był stolicą województwa jednak po reformie administracyjnej został dołączony do woj. podkarpackiego. Obecnie posiada prawa powiatu. Miasto to liczy sobie 85 km powierzchni i 46 tysięcy mieszkańców.

Siarka dała życie miastu, czyli historia Tarnobrzega

Należące do miasta osady takie jak Miechocin i Wielowieś liczą sobie już ponad 1000 lat. Sam Tarnobrzeg został założony jednak w 1593 roku przez ród Tarnowskich. Wtedy też otrzymał prawa miejskie. Przez lata pełnił funkcję ośrodka handlu i rzemiosła. Dodatkowo był też jednym z największych ośrodków kultu Maryjnego. W 1953 roku na terenie Tarnobrzega odkryto złoża siarki i niedługo potem założono tam całe Zagłębie Siarkowe. Do początku lat 90 miasto to było największym ośrodkiem wydobycia tego surowca w Polsce. Obecnie jest jedną z najpopularniejszych turystycznych miejscowości z południa Podkarpacia.

Co warto zobaczyć w Tarnobrzegu?      

W mieście stoją liczne kościoły i kaplice pochodzących min. z okresu baroku, a także neogotyku. Warto też zobaczyć rynek i trochę zabytkowych kamienic w jego pobliżu. Dodatkowo w okolicach znajduje się również Las Zwierzyniecki będący pozostałością po Puszczy Sandomierskiej. Miejsca te w szczególności ucieszą miłośników zabytków oraz miejsc związanych z kultem religijnym.

Pałac Tarnowskich

Jedną z dwóch największych atrakcji Tarnobrzega jest zamek Tarnowskich. W przeszłości był jednym z największych ośrodków kolekcjonerstwa i muzealnictwa w Polsce. Obecnie został przemianowany na muzeum, w którym znajduje się min. 11 specjalnie przygotowanych pokojów mających na celu oddanie tego, jak żyli państwo Tarnowscy. Przy zamku znajduje się również kompleks ogrodowo-parkowy, a także restauracja serwująca dania ciepłe i desery.

Jezioro Tarnobrzeskie

Jest to sztuczny zbiornik, który został utworzony na terenie dawnej kopalni siarki. Posiada on 455 ha oraz 42 metry głębokości co czyni go czwartym najgłębszym sztucznym zbiornikiem wodnym w Polsce. Do jeziora prowadzi trasa rowerowa. W łatwy sposób dojedziecie tam również samochodem. Przy jeziorze utworzona jest również długa plaża, a także zaplecze gastronomiczne działające w sezonie letnim. Rodziny wraz z dziećmi mogą więc spędzić tam cały dzień pełen atrakcji.

Wszystkie najciekawsze miejsca Tarnobrzega można odwiedzić w ciągu jednego dnia zarówno idąc tam pieszo jak i dojeżdżając samochodem.

Tekst & foto: Jakub Barabasz

Dodaj komentarz