Atrakcje turystyczne w Przemyślu

Atrakcje turystyczne w Przemyślu

Atrakcje turystyczne w Przemyślu – wielka gratka

Przemyśl jest bez wątpienia jednym z najpiękniejszych miast nie tylko na Podkarpaciu, ale także w skali całego naszego kraju. Jest też jednym z miast najstarszych. Dlatego naprawdę atrakcje turystyczne w Przemyślu warto zobaczyć.

Trochę historii i geografii Przemyśla.

Jego początki sięgają co najmniej X wieku Pierwsza wzmianka historyczna o Przemyślu mówi, że przed rokiem 981. Wtedy już podobno należały te tereny do państwa polskiego, chociaż niektórzy historycy próbują powyższą tezę podważać. W czasach przedchrześcijańskich na tutejszym Kopcu Tatarskim miał miejsce kult słowiańskich bożków. W średniowieczu toczyły się liczne walki o te ziemie pomiędzy władcami Polski, a książętami kijowskimi i ruskimi. Przez pewien czas miały też tutaj swoje wpływy Węgrzy, Niemcy, Tatarzy i Szwedzi. Do rozbiorów w czasie I Rzeczpospolitej Przemyśl był miastem królewskim w istniejącym wówczas województwie ruskim. Jednocześnie była to także stolica i siedziba sejmiku ziemi przemyskiej. Ze strony kościelnej mają tu swoją siedzibę biskupi zarówno katoliccy, jak też prawosławni.

Bardzo blisko jest do granicy z Ukrainą. Najbliższe przejście znajduje się w Medyce dosłownie kilka kilometrów stąd. W okresie międzywojennym, kiedy Lwów był na terenie Rzeczpospolitej Przemyśl należał do województwa lwowskiego, w latach 1945 – 1975 województwa rzeszowskiego. Później przez ponad 20 lat tu była stolica województwa przemyskiego.

Obecnie jest to średniej wielkości miasto powiatowe nad rzeką San. Liczba mieszkańców wynosi nieco ponad 60 tysięcy, na powierzchni około 45 kilometrów kwadratowych. Znajdują się tu różne urzędy, instytucje kulturalne, gospodarcze i administracyjne.

Co warto zobaczyć w Przemyślu?

W Przemyślu nie można się nudzić. Jest tu bogactwo zabytków, muzeów, instytucji kulturalnych. Cała tutejsza Starówka, a także Twierdza Przemyśl znalazły się na liście pomników historii. Spośród licznych placówek muzealnych na szczególne wyróżnienie zasługują Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej, Muzeum Dzwonów i Fajek, Muzeum Archidiecezjalne z wartym uwagi zbiorem ikon, rzeźb i innych bardzo ciekawych obiektów sakralnych.

Na Starym mieście jest mnóstwo przepięknych kościołów i cerkwi, w tym aż dwie katedry (katedra katolicka i katedra bizantyjsko – ukraińska). Koniecznie trzeba wspomnieć Zamek Kazimierzowski, kilka pałaców, synagogi. Warto zobaczyć też tutejszy dworzec kolejowy, fortyfikacje i mosty.

Piękna panorama miasta rozciąga się z Kopca Tatarskiego. Niedaleko stąd warto zwiedzić też zamek w Krasiczynie i Kalwarię Pacławską.

 

 

Dodaj komentarz