Miasto Mirsk i jego okolice – Dolny Śląsk

0
Miasto Mirsk

Miasto Mirsk

Miasto Mirsk na Dolnym Śląsku

Miasto Mirsk jest jednym z mniejszych, ale bardzo urokliwych na Dolnym Śląsku. W pobliżu Jeleniej Góry i Lwówka Śląskiego (obecnie powiat). Z okolicznych miast wspomnimy także Gryfów, Lubomierz i Świeradów – Zdrój. Krajobraz urozmaicają wzniesienia Pogórza Izerskiego, a także dalej w tle Góry Izerskie. Przepływa tędy rzeka Kwisa. Powierzchnia Mirska wynosi trochę ponad 14 kilometrów kwadratowych, a na stałe żyje tu niespełna 4 tysiące mieszkańców.

Prawa miejskie zostały nadane w czternastym stuleciu, jednakże już sto lat przedtem istniały dokumenty potwierdzające istnienie na tych terenach wioski Eulendorf (z niemieckiego Sowia Wieś). Jeszcze wcześniej w tym miejscu znajdował się folwark, a jego posiadaczami byli właściciele pobliskiego zamku Czocha.

Co warto zobaczyć w Mirsku i jego pobliżu?

Mirsk nigdy nie był otoczony murami miejskimi. Mimo to zachował średniowieczny urbanistyczny układ. Podobnie jak w wielu innych miastach centralnym punktem miejscowości jest Rynek, a na nim ładny renesansowy ratusz. Wokoło stoi sporo zabytkowych domów, przeważnie dziewiętnastowiecznych. Można wejść na dawną wieżę ciśnień – obecnie dobry punkt widokowy na całą okolicę. Warto też zajrzeć do szesnastowiecznego kościoła p.w. Zwiastowania N.M.P. Natomiast ze świątyni ewangelickiej zachowała się praktycznie tylko wieża.

Ślady dawnego górnictwa

Cała okolica słynęła niegdyś z górnictwa przeróżnych kruszców. W związku z tym pozostało do dziś sporo śladów i ciekawostek turystycznych. Między innymi podziemna trasa turystyczna – Kopalnia św. Jana w Krobicy, gdzie wydobywano rudę cyny. W niedalekiej Szklarskiej Porębie jest też kopalnia Kwarcu nazwana imieniem Stanisław. To najwyżej położony w Polsce kamieniołom.

Miasto Mirsk – baza na wycieczki w góry

Miasto Mirsk jest dobrą bazą wypadową na wycieczki po okolicy. Wszystkim, którzy lubią piesze wędrówki po górach polecamy Halę Izerską, albo do Jelenie Skały. Można wybrać się też do wspomnianej wyżej Szklarskiej Poręby skąd prowadzą szlaki w Karkonosze. Jeśli ktoś ma za mało sił aby zdobywać szczyty na piechotę to ze Świeradowa – Zdroju niech pojedzie kolejką gondolową na Izerski Stóg. Na naszej stronie opisujemy także pobliski Park Krajobrazowy Doliny Bobru.

 

Foto – dar od Urzędu Miasta Mirsk – autorzy Danuta Wołosecka, Grzegorz Honcek i Joanna Trudzińska.

Dodaj komentarz