Park Krajobrazowy Doliny Bobru – Dolny Śląsk

Park Krajobrazowy Dolina Bobru
Park Krajobrazowy Dolina Bobru – ładne miejsce
Park Krajobrazowy Doliny Bobru na Dolnym Śląsku znajdziecie w pobliżu miast Jelenia Góra, Lwówek Śląski i Wleń. Nazwę wziął od przepływającej tędy rzeki Bóbr. Został założony w roku 1989. Współistnieją tu ciekawe elementy przyrodnicze, także architektoniczne i sporo innych atrakcji. Całość zajmuje powierzchnię ponad 10 tysięcy hektarów i ciągnie się na odcinku aż 40 kilometrów. Natomiast ponad Doliną wznoszą się góry i pagórki Pogórza Kaczawskiego i Pogórza Izerskiego.
Zapora wodna i trzy jeziora.
Jednym z ciekawszych obiektów na terenie Doliny Bobru jest Zapora Pilchowice, która powstała w roku 1912. Dzięki niej cała okolica chroniona jest przed powodziami, jakie nawiedzały te tereny w przeszłości. Oprócz tego zapora umożliwiła utworzenie elektrowni wodnej. Wysokość jej ściany wynosi 62 metry ( z czego spora część znajduje się pod wodą). Korona ma długość 280 metrów, a szerokość 7 i pół metra. W Dolinie Bobru dzięki zaporom powstały jeziora Modre, Wrzeszczyńskie i Pilchowickie. Pełnią one rolę zbiorników retencyjnych, a także jednocześnie urozmaicają i upiększają tutejsze krajobrazy.
Bogactwo szaty roślinnej, rezerwat przyrody Góra Zamkowa we Wleniu
Spośród drzew najczęściej spotykany w Parku Krajobrazowym Doliny Bobru jest świerk. Często trafiają się także dąb, brzoza i sosna. Oprócz tego jest sporo łąk i pastwisk, a botanicy doliczyli się ponad 800 gatunków roślin.
Dla jeszcze lepszej ochrony przyrody na terenie 21 hektarów lasu porastającego niewysokiej Górę Zamkową (360 m.n.p.m.) powstał również rezerwat. Obejmuje on grądy, kwaśną buczynę, lasy lipowo – klonowe i jaworzyny. Można natrafić na paprotnika kolczystego, ułudkę leśną, lilię złotogłów, parzydło leśne albo także czosnek niedźwiedzi. Z przyrody nieożywionej wyjątkową wartość mają lawy poduszkowe. Na samym szczycie góry stoi zamek Wleń.
Park Krajobrazowy Doliny Bobru co jeszcze?
W Parku Krajobrazowym Doliny Bobru na wyróżnienie zasługują też między innymi jaskinia wapienna w pobliżu Lwówka Śląskiego. Jedną z części tego Parku Krajobrazowego jest też Szwajcaria Lwówecka, o której piszemy w osobnym tekście. Natomiast niedaleko Jeleniej Góry stoi wieża widokowa na Wzgórzu Krzywoustego. Od niej aż do Siedlęcina ciągnie się Borowy Jar. Zobaczycie tu miedzy innymi ciekawe formacje skalne. We wspomnianym Siedlęcinie spójrzcie także na wieżę rycerską (niektóre źródła podają wieżę książęcą).
Foto: własne