Park Krajobrazowy Doliny Bobru – Dolny Śląsk
Zgodnie z nazwą Park Krajobrazowy Doliny Bobru znajduje się w zlewni rzeki Bóbr. Ma ona długość 272 kilometry. Jej źródła znajdują się w Czechach, ale płynie w większości przez tereny Polski.
Park Krajobrazowy Dolina Bobru – ładne miejsce
Park Krajobrazowy Doliny Bobru na Dolnym Śląsku znajdziecie w pobliżu miast Jelenia Góra, Lwówek Śląski i Wleń. Od centrum Jeleniej Góry jest to około 8 kilometrów. Został założony w roku 1989.
Dla lepszego dotarcia w interesujące miejsca powstały szlaki turystyczne. Między innymi Euroregionalny Turystyczny Szlak Rowerowy Dolina Bobru (inaczej szlak rowerowy ER – 6). Pod niektóre z atrakcji (lub w ich pobliże) można też dojechać samochodem.
Współistnieją tu ciekawe elementy przyrodnicze, także architektoniczne i sporo innych atrakcji. Powierzchnia parku zajmuje powierzchnię ponad 10 tysięcy hektarów i ciągnie się na odcinku aż 40 kilometrów. Natomiast ponad Doliną wznoszą się Góry Kaczawskie i pagórki Pogórza Kaczawskiego i Pogórze Izerskie. Rzeka Bóbr wyznacza granice pomiędzy wspomnianymi wyżej górami.
Pobyt w Parku Krajobrazowym Doliny Bobru na pewno będzie ciekawą propozycją na cały dzień.
Zapora wodna i trzy jeziora.
Jednym z interesujących obiektów na terenie Doliny Bobru jest Zapora Pilchowicka, która powstała w roku 1912. Dzięki niej pracuje elektrownia wodna, a cała okolica chroniona jest przed powodziami, jakie nawiedzały te tereny w przeszłości.
Wysokość ściany zapory wynosi 62 metry (z czego spora część znajduje się pod wodą). Korona ma długość 280 metrów, a szerokość 7 i pół metra. W Dolinie Bobru dzięki zaporom powstały jezioro Modre, Jezioro Wrzeszczyńskie i Jezioro Pilchowickie. Pełnią one rolę zbiorników retencyjnych, a także jednocześnie urozmaicają i upiększają tutejsze krajobrazy. Największe z nich jest Jezioro Pilchowickie.
Do samej zapory da się podjechać samochodem.
Dolina Bobru i Borowy Jar – bogactwo szaty roślinnej, rezerwat przyrody
Dolina Bobru to bardzo malownicze miejsce z pięknym krajobrazem i cenną szatą roślinną. Woda płynie tu zakolami tworząc ciekawą i zróżnicowaną rzeźbę terenu. W korycie rzeki ujrzycie sporo głazów i większych kamieni, które też dodają miejscu atrakcyjnego wyglądu.
W pobliżu Jeleniej Góry ciekawym fragmentem Doliny Bobru jest ciągnący się przez 4 kilometry Borowy Jar. Spośród drzew najczęściej spotyka się w okolicy świerk. Często trafiają się także dąb, brzoza i sosna. Oprócz tego jest sporo łąk i pastwisk, a botanicy doliczyli się ponad 800 gatunków roślin, między innymi bluszcz pospolity.
Dla lepszej ochrony walorów przyrodniczych miejsca powstały tu Specjalny Obszar Ochrony Siedlisk „Ostoja nad Bobrem” i Specjalny Obszar Ochrony Siedlisk „Panieńskie Skały”.
Rezerwat Przyrody Góra Zamkowa we Wleniu
Dla jeszcze lepszej ochrony przyrody na terenie 21 hektarów lasu porastającego niewysoką Górę Zamkową (360 m.n.p.m.) w okolicy Wlenia powstał również rezerwat. Obejmuje on grądy, kwaśną buczynę, lasy lipowo – klonowe i jaworzyny. Można natrafić na paprotnika kolczystego, ułudkę leśną, lilię złotogłów, parzydło leśne albo także czosnek niedźwiedzi.
Z przyrody nieożywionej na Górze Zamkowej wyjątkową wartość mają lawy poduszkowe. Na samym szczycie góry stoi zamek Wleń.
Wzgórze Krzywoustego w Jeleniej Górze – kolejne punkty widokowe
Piękne widoki rozciągają się w niejednym miejscu Parku Krajobrazowego Doliny Bobru. Niedaleko miasta Jelenia Góra znajdziecie na przykład Wzgórze Krzywoustego. Stoi na nim wieża widokowa nazywana „Grzybek”.
W przeszłości istniał tu gród warowny. Niestety sprzeczne są informacje na temat założycieli tego grodu. Być może było to plemię Bobrzan, albo Bolesław Chrobry lub też Bolesław Krzywousty. Wzgórze Krzywoustego zawdzięcza swą nazwę między innymi legendzie według której ów książę na szczycie wzgórza zobaczył pięknego jelenia. I właśnie to dało władcy impuls do budowy wspomnianego grodu obronnego. W średniowieczu stał tu także zamek, po którym praktycznie już nic nie ma.
Na Wzgórzu Krzywoustego zaczyna się Mały Jeleniogórski Trakt Śródmiejski, czyli 5-kilometrowa trasa do centrum Jeleniej Góry.
Park Krajobrazowy Doliny Bobru – Wieża Książęca w Siedlęcinie
Polecamy zwiedzenie Wieży Książęcej we wspomnianym wyżej Siedlęcinie – podobno jeden z najważniejszych zabytków średniowiecznych w Polsce. Można do niej wejść. We wnętrzu zobaczycie między innymi średniowieczne malowidła przedstawiające sir Lancelota – rycerza Okrągłego Stołu.
Pociągi nad Doliną Bobru
Pisząc o elementach architektonicznych na terenie Parku Krajobrazowego Doliny Bobru nie możemy nie wspomnieć też mostu kolejowego, który wisi na wysokości 40 metrów nad wodą.
Do niedawna funkcjonowała tu specjalna trasa turystyczna na szynach – „Kolej Doliny Bobru”. Niestety ze względu na zły stan techniczny w 2016 roku pociągi przestały jeździć. Miłośnicy miejsca mają nadzieję na rewitalizację i przywrócenie tej atrakcji do użytku.
Park Krajobrazowy Doliny Bobru – liczne formacje skalne
W Parku Krajobrazowym Doliny Bobru możecie podziwiać nie tylko piękne okazy roślinne.
Do charakterystycznych elementów Doliny Bobru należą też bowiem liczne odsłonięte ściany skalne. Dobrze to widać na przykład w Szwajcarii Lwóweckiej, o której piszemy w osobnym tekście. W pobliżu Lwówka Śląskiego znajduje się również jaskinia wapienna. Także na stokach wspomnianego wyżej Borowego Jaru zobaczycie ciekawe formacje skalne. Kilkadziesiąt z nich osiąga prawie 20 metrów wysokości.
Trafalgar, Wzgórze Gapy, Góra Siodło czyli co w Dolinie Bobru znajduje się jeszcze?
Pisząc o Borowym Jarze wspomnimy również punkt widokowy Trafalgar i ścieżkę poetów do której traficie idąc zielonym szlakiem i Wzgórze Gapy. Natomiast według legendy na Górze Siodło znajdują się liczne ukryte skarby. Można tam dojść pieszo zarówno od Jeleniej Góry jak też od Perły Zachodu (o której napiszemy poniżej).
Cudowne Źródełko w Parku Krajobrazowym Doliny Bobru
Ciekawą atrakcją jest też „Cudowne Źródełko” znajdujące się pod Górą Kapliczną w Dolinie Bobru . Według legendy ten, kto napije się z niego wody mówi zawsze prawdę. Istnieją przekazy, że w przeszłości odbywały się tu „sądy Boże”, podczas których wymierzano karę rabusiom i czarownicom.
Perła Zachodu – chętnie odwiedzane miejsce w Dolinie Bobru
Na terenie Parku Krajobrazowego Doliny Bobru znajduje się sporo miejsc wypoczynkowych licznie odwiedzanych przez turystów. Należy do nich na przykład położony nad Jeziorem Modrym gościniec Perła Zachodu (niektóre opracowania podają, że to jest schronisko).
Obiekt dysponuje miejscami noclegowymi. Można tu skorzystać też między innymi z tarasu i wieży widokowej. Samo położenie budynku nad urwiskiem sprawia, że miejsce jest romantyczne i ciekawe. Chociaż z romantycznością może być różnie ze względu na sporą liczbę ludzi.
W pobliże gościńca Perła Zachodu i tutejszej restauracji można podjechać samochodem.
Czy to już wszystko, co warto wiedzieć o Parku Krajobrazowym Doliny Bobru?
O tutejszym Parku Krajobrazowym można by jeszcze długo pisać. Zainteresowanych głębszym poznaniem tematu zachęcamy do osobistego odwiedzenia tego miejsca. Przed wycieczką warto też zaopatrzyć się w dobrą mapę, dzięki której łatwo znajdziecie najbardziej interesujące Was miejsca.
Mapa pokaże Wam też możliwości jak do Doliny Bobru dojść pieszo od strony Jeleniej Góry, albo gdzie dokładnie znajdziecie różne punkty widokowe.
Park Krajobrazowy Doliny Bobru , a co w pobliżu?
Jeśli zwiedzicie cały Park Krajobrazowy Doliny Bobru to wybierzcie się na przykład do Jeleniej Góry, gdzie warto zwiedzić całe centrum miasta. Możecie pojechać też niedaleko stąd do Szklarskiej Poręby lub Cieplic Zdroju. Blisko jest jeszcze do Świeradowa Zdroju. Tam stoi najsłynniejszy w okolicy punkt widokowy czyli wieża widokowa „Sky Walk”.
Wspomnieć musimy liczne wzniesienia z najwyższymi w Sudetach Karkonoszami. Z każdej z nich także rozpościera się piękny widok. Na Dolnym Śląsku, zwłaszcza w pobliżu Jeleniej Góry nie można się nudzić.
Foto: własne