Kościół Wniebowzięcia NMP w Lwówku Śląskim

Kościół Wniebowzięcia NMP w Lwówku Śląskim

Kościół wniebowzięcia NMP w Lwówku Śląskim na Szlaku Romańskim

Kościół Wniebowzięcia NMP w Lwówku Śląskim jest jedną z najstarszych świątyń Dolnego Śląska. Łączy w sobie elementy stylów gotyckiego i romańskiego. Dzięki temu należy do Szlaku Romańskiego czyli trasy turystycznej, która łączy zabytki tej architektury w Polsce. Stoi też na słynnej Drodze Świętego Jakuba. Jest orientowany, katolicki. Chociaż w latach 1520 – 1637 używali go protestanci.

Ze wspomnianych wyżej elementów romańskich najbardziej charakterystyczna jest fasada z dwiema wysokimi wieżami.

Trochę historii

Świątynia powstała z inicjatywy księcia Henryka Brodatego i jego małżonki – świętej Jadwigi Śląskiej. Początki sięgają roku 1209 chociaż wcześniej istniał tu już inny kościół – drewniany. Niedługo później miejscem zaopiekował się zakon rycerski joannitów, który w 1300 roku rozpoczął przebudowę i rozbudowę. Po licznych perturbacjach skończyła się ona dopiero w XVI stuleciu. Jednym z problemów był między innymi pożar jaki zdarzył się w roku 1455. Z budynku zostało bardzo niewiele, więc prace trzeba było zaczynać prawie od początku. W kolejnych wiekach także zdarzały się następne nieszczęścia i pożary, znów zdarzały się odbudowy i przebudowy. Dlatego obecny kształt świątyni nie jest już taki sam jak kiedyś. Między innymi w znacznej części zniknęło późnogotyckie sklepienie sieciowe i kilka filarów. Natomiast wieże są nieco niższe.

Kościół Wniebowzięcia NMP w Lwówku Śląskim – architektura i wystrój

Kościół Wniebowzięcia NMP w Lwówku Śląskim powstał z cegły i ciosów piaskowcowych. jest trójnawowy halowy – czyli nawy boczne mają tę samą wysokość co nawa główna. W fasadzie zachował się trzynastowieczny portal z ładnym tympanonem. W nim znajduje się płaskorzeźba przedstawiająca koronację Matki Bożej. Do cennych elementów wyposażenia należy szesnastowieczna chrzcielnica, barokowy obraz Koronacja Matki Boskiej i kilka sprzętów liturgicznych.  Dach jest dwuspadowy kryje dachówka ceramiczna. Okna są wąskie, wysokie, zakończone ostrymi łukami.

Obok świątyni znajduje się gotycka kaplica Krzyża Świętego. Rolę domu parafialnego pełni osiemnastowieczna siedziba joannitów.

Co w pobliżu?

W Lwówku Śląskim warto zobaczyć pobliski Rynek, a także kościół św. Franciszka. Dla miłośników ciekawostek przyrodniczych na pewno gratką będzie Szwajcaria Lwówecka będąca częścią Parku Krajobrazowego „Dolina Bobru”.

Foto: własne

 

 

Dodaj komentarz