Atrakcje turystyczne w Gryfowie – Dolny Śląsk
Atrakcje turystyczne w Gryfowie – zwiedzamy powiat lwówecki
Gryfów jest jednym z bardzo wielu urokliwych, niedużych miast Dolnego Śląska. Znajdziecie go blisko Lwówka Śląskiego. Niemal po sąsiedzku są jeszcze też (również warte zaliczenia) między innymi Lubomierz, Mirsk, Świeradów – Zdrój. Nieco dalej, ale w zasięgu niedługiej wycieczki możecie zwiedzić Jelenią Górę albo Szklarską Porębę. Dlatego warto w te okolice przyjechać na co najmniej kilka dni, na pewno będzie co robić. A jakie atrakcje turystyczne w Gryfowie Wam polecimy?
Krajobraz urozmaicają wzniesienia Pogórza Izerskiego, a przez miasto przepływa rzeka Kwisa. Chociaż Gryfów jest niezbyt duży (liczba ludności nie przekracza tu 7000) to znajdziecie w nim całkiem sporo ciekawych zabytków. Warty polecenia będzie szczególnie kościół parafialny piętnastowieczny p.w. świętej Jadwigi. Wejdźcie do środka, gdzie znajdziecie mnóstwo cennych elementów wyposażenia. Natomiast z szesnastego stulecia pochodzi kościół cmentarny św. Wawrzyńca.
Koniecznie trzeba pójść na ładnie odrestaurowany Rynek. Jak to zwykle bywa stoi na nim piękny renesansowy szesnastowieczny ratusz, a także sporo kolorowych kamienic. Chociaż niestety niektóre z nich wciąż jeszcze czekają na remont. Domy te powstawały w różnych wiekach i epokach. Niektóre są więc renesansowe, inne barokowe, albo takie, które powstały jeszcze później – w osiemnastym lub dziewiętnastym stuleciu. Także na Rynku zwróćcie uwagę na ładną fontannę z roku 1905 w postaci bogato zdobionej kolumny.
W Gryfowie są jeszcze także pozostałości dawnego muru miejskiego. Kilka kilometrów poza miastem znajdziecie zamek „Gryf”. Wprawdzie jest to ruina ale można zwiedzać. Niestety odpłatnie.
Co jeszcze warto wiedzieć o Gryfowie?
Prawa miejskie zostały nadane dawno temu bo w trzynastym stuleciu. Dokładniej w roku 1242. Początkowo miasto nosiło niemiecką nazwę Greiffenberg czyli Gryfia Góra. Założycielami byli śląscy książęta. Chociaż historycy sprzeczają się który dokładnie z nich. Może Bolko, może Bolesław Rogatka albo jeszcze ktoś inny. W czasie wieków okolice należały między innymi do księstwa legnickiego, księstwa jaworskiego i lwóweckiego. Pod koniec czternastego wieku panowali tu królowie czescy, a dwa stulecia później Habsburgowie.
Spośród różnych nieszczęść i kataklizmów jakie nawiedzały te tereny wspomnieć trzeba wojny husyckie i epidemię z piętnastego wieku, po której pozostało w mieście przy życiu zaledwie 12 osób. No i były także wojny religijne pomiędzy katolikami i protestantami. Praktycznie w każdym wieku zdarzały się jakieś duże problemy a to pożar, a to wojna. Do Polski Gryfów został włączony dopiero po II wojnie światowej w roku 1945.