Ostra Brama w Wilnie

Ostra Brama w Wilnie

Ostra Brama w Wilnie – najsłynniejsze sanktuarium Maryjne na Litwie

Ciekawostką jest fakt, że Ostra Brama w Wilnie- jedno z najsłynniejszych sanktuariów Maryjnych świata, a najsłynniejsze na Litwie wcale nie jest kościołem. Jak sama nazwa wskazuje jest to jedna z bram miejskich prowadzących na Stare Miasto w Wilnie. W tej bramie znajduje się kaplica ze znanym obrazem Matki Bożej.

Nabożeństwa na ulicy miasta

Ponieważ w środku jest mało miejsca nie wszyscy się tu zmieszczą. Dlatego więc wielu pielgrzymów, którzy  uczestniczą w nabożeństwach stoi na zewnątrz. Pod otwartym oknem mieszają się oni przechodniami i turystami, których jest mnóstwo.

Krótka historia i wygląd Ostrej bramy

Brama w stylu gotyckim pochodzi z początku XVI wieku. Jak w wielu innych średniowiecznych miastach łączyła się z murem obronnym. Natomiast do dziś niewiele już z niego zostało. Ostra Brama jest jedyną w Wilnie jaka uchowała się do naszych czasów. Stoi na planie niezbyt dokładnego kwadratu – 11,2 x 10,8m.  Grubość jej murów wynosi około 2 metry. Zupełnie inaczej wygląda od zewnątrz, a inaczej od strony Starego Miasta. Najczęściej ze zdjęć i pocztówek pamiętamy Ostrą Bramę ze słynnym wizerunkiem Maryjnym w środku. Tymczasem idąc z drugiej strony w kierunku Starówki możemy wcale nie rozpoznać, że to Ostra Brama jeżeli tego nie wiemy, lub jeśli przewodnik nie powiedział.

Drewniana kaplica powstała około 100 lat później. Nie zachowała się do dzisiaj, gdyż spłonęła w pożarze. Natomiast ta obecna pochodzi z roku 1712. Nie jest znana dokładna data umieszczenia cudownego obrazu. Wiadomo, że pochodzi on z początku XVII wieku. Namalowany na dębowych deskach ma wymiary 200×165 cm. Nie wiemy kto go namalował. W 1671 roku na wizerunek nałożono srebrna sukienkę a  w 1849 roku srebrny półksiężyc. Koronacja odbyła się w roku 1927. Dokonał tego kardynał Aleksander Krakowski. W uroczystościach udział wzięli Józef Piłsudski i Ignacy Mościcki.

Tutejszy wizerunek Maryjny ma tytuł Matki Boskiej Miłosierdzia, a także Królowej Korony Polskiej. Obok obrazu umieszczone zostały figury świętych Joachima i Anny. Na zewnątrz górną część zdobi attyka.

Do kaplicy na górę prowadzą schody. Niektórzy pielgrzymi przechodzą je na kolanach.

W Wilnie warto zobaczyć też inne piękne świątynie – miedzy innymi kościół św. Piotra i Pawła na Antokolu, kościół św. Kazimierza, sanktuarium Miłosierdzia Bożego.

Foto: własne

10 thoughts on “Ostra Brama w Wilnie – Litwa

Dodaj komentarz