Ostra Brama w Wilnie

Ostra Brama w Wilnie

Ostra Brama w Wilnie należy do najważniejszych punktów każdej wycieczki z Polski. Łączy w sobie wartości turystyczne, historyczne i religijne.

Krótka historia i wygląd Ostrej bramy

Brama w stylu gotyckim pochodzi z początku XVI wieku. Jak w wielu innych średniowiecznych miastach łączyła się z murem obronnym. Natomiast do dziś niewiele już z niego zostało. Ostra Brama jest jedyną w Wilnie jaka uchowała się do naszych czasów. Stoi na planie niezbyt dokładnego kwadratu – 11,2 x 10,8m. Grubość jej murów wynosi około 2 metry.

Zupełnie inaczej wygląda od zewnątrz, a inaczej od strony Starego Miasta. Najczęściej ze zdjęć i pocztówek pamiętamy Ostrą Bramę ze słynnym wizerunkiem Maryjnym w środku. Tymczasem idąc z drugiej strony w kierunku Starówki możemy wcale nie rozpoznać, że to Ostra Brama jeżeli tego nie wiemy, lub jeśli przewodnik nie powiedział.

Ostra Brama w Wilnie – Słynne sanktuarium Maryjne

Ciekawostką jest fakt, że Ostra Brama w Wilnie- jedno z najsłynniejszych sanktuariów Maryjnych świata, a najsłynniejsze na Litwie wcale nie jest kościołem. Jak sama nazwa wskazuje jest to jedna z bram miejskich prowadzących na Stare Miasto w Wilnie. W tej bramie znajduje się kaplica ze znanym obrazem Matki Boskiej Ostrobramskiej inaczej zwany jako wizerunek Matki Miłosierdzia.

Obraz Matki Boskiej Ostrobramskiej – Matki Miłosierdzia

Nie jest znana dokładna data umieszczenia cudownego obrazu. Wiadomo, że pochodzi on z początku XVII wieku. Namalowany na dębowych deskach cudowny wizerunek Matki Miłosierdzia ma wymiary 200×165 cm. Nie wiemy kto go namalował.

W 1671 roku na wizerunek nałożono srebrna sukienkę. Natomiast w 1849 roku srebrny półksiężyc z napisem “Dzięki Tobie składam Batko Boska za wysłuchanie próśb moich, a proszę Cię Matko Miłosierdzia zachowaj mnie nadal w łasce i opiece Swojej Przenajświętszej W.I.J 1849 roku”

Koronacja odbyła się w roku 1927. Dokonał tego kardynał Aleksander Krakowski. W uroczystościach udział wzięli Józef Piłsudski i Ignacy Mościcki.

Tutejszy wizerunek Maryjny ma tytuł Matki Boskiej Miłosierdzia, a także Królowej Korony Polskiej. Obok obrazu umieszczone zostały figury świętych Joachima i Anny. Na zewnątrz górną część zdobi attyka.

Drewniana kaplica, w której pierwotnie znajdował się cudowny obraz powstała około 100 lat później niż Brama. Kaplica ta nie zachowała się do dzisiaj, gdyż spłonęła w pożarze. Natomiast ta obecna pochodzi z roku 1712.

Co jeszcze warto wiedzieć o Sanktuarium w Ostrej Bramie?

O Matce Boskiej Ostrobramskiej pisał między innymi Adam Mickiewicz w słynnej inwokacji na początku „Pana Tadeusza”. Modlili się tutaj też polscy królowie, żołnierze. Cudowny wizerunek Matki Boskiej w Ostrej Bramie jest też celem licznych pielgrzymek pieszych także z Polski.

Od roku 1735 święto Matki Boskiej Ostrobramskiej przypada 16 listopada.

Karmelici w Wilnie

W roku 1626 do Wilna przybyli karmelici bosi. Władze miasta powierzyły im pod opiekę wizerunek Matki Miłosierdzia. To oni przyczynili się do rozsławienia kultu Najświętszej Maryi Panny z Ostrej Bramy, organizowali też tutejsze pierwsze nabożeństwa. Wybudowali również w 1627 wspomnianą wyżej drewnianą kaplicę.

Ostra Brama w Wilnie – nabożeństwa na ulicy miasta

Ponieważ w środku jest mało miejsca nie wszyscy się tu zmieszczą. Dlatego więc wielu pielgrzymów, którzy  uczestniczą w nabożeństwach stoi na zewnątrz. Pod otwartym oknem mieszają się oni przechodniami i turystami, których jest mnóstwo. Do kaplicy na górę prowadzą schody. Niektórzy pielgrzymi przechodzą je też na kolanach.

Ze względu na wielką ilość polskich pielgrzymów w Ostrej Bramie nabożeństwa odbywają się zwykle albo po polsku albo po litewsku. Mnóstwo tu śladów polskiej państwowości. Natomiast naszą mowę słyszy się prawie tak samo często jak litewską.

Inne piękne świątynie w Wilnie

W Wilnie warto zobaczyć też inne piękne świątynie – miedzy innymi kościół św. Piotra i Pawła na Antokolu, kościół św. Kazimierza, jak również sanktuarium Miłosierdzia Bożego.

Foto: własne

11 thoughts on “Ostra Brama w Wilnie – Litwa

Dodaj komentarz