Opactwo cystersów w Wąchocku

Opactwo cystersów w Wąchocku

Opactwo cystersów w Wąchocku – bardzo cenny zabytek

Opactwo cystersów w Wąchocku sięga historią roku 1179, kiedy przybyli tutaj pierwsi mnisi  z Morimond we Francji. Jako fundatora miejsca podaje się krakowskiego biskupa Gedeona. Cystersi słynęli od zawsze z pracowitości. Nic więc dziwnego, że dzięki pomysłowości gospodarczej klasztor rozwijał się pomyślnie aż do XIII stulecia. Wtedy to trzykrotnie napadli nań Mogołowie. Zakonników zabijali, a budynki palili. W 1270 roku nastąpiła odbudowa i ponowna konsekracja opactwa. Stało się to dzięki staraniom króla Bolesława Wstydliwego i biskupa Pawła z Przemankowa. W kolejnych wiekach klasztor i tutejszy romański kościół raz po raz piękniały i wzbogacały się o nowe elementy. Niestety w roku 1819 na skutek kasaty opactwa cystersi opuścili Wąchock. Wrócili dopiero w roku 1951.

Architektura

Jest to jeden z najcenniejszych zabytków romańskich w Polsce. Cechują go między innymi doskonałe proporcje, misterne zdobienia przy jednoczesnym dążeniu do prostoty. Układ klasztoru jest wzorowany na innych tego typu pierwszych obiektach benedyktyńskich. Wewnątrz znajduje się wirydarz czyli dziedziniec. Ze wszystkich stron otaczają go  mury wraz z krużgankami komunikacyjnymi. Podobnie jak we wszystkich klasztorach mieszczą się tam między innymi kapitularz (sala zebrań), dormitorium czyli sypialnie, audytorium, a więc miejsce do wygłaszania odczytów. Oprócz tego fraternia (miejsce pracy), kuchnia, a nawet karcer.

Opactwo cystersów w Wąchocku – zwiedzanie klasztoru

Istnieje możliwość zwiedzania opactwa w Wąchocku w towarzystwie zakonnika. Obejrzycie między innymi wspomniane wyżej pomieszczenia. Na przykład piękny kapitularz ze starymi bogato zdobionymi kolumnami – jedno z najsłynniejszych arcydzieł architektury w okolicy. Nie mniej ciekawy jest refektarz i wiele innych sal. W krużgankach znajduje się krypta grobowa „Ponurego” – majora Jana Piwnika, dowódcy świętokrzyskich zgrupowań A.K. Jest też wystawa muzeum cystersów. Przy okazji usłyszycie sporo ciekawostek na temat życia codziennego w klasztorze. Spacer korytarzami i krużgankami pozwoli Wam poczuć jakby czas cofnął się o kilkaset lat.

Inne polecane atrakcje w pobliżu

W Wąchocku można przejść się na spacer wąwozem, albo wokół tutejszego zalewu. W pobliskich Starachowicach znajdziecie Muzeum Przyrody i Techniki. Jadąc drogą krajową w przeciwna stronę dotrzecie do Skarżyska – Kamiennej, gdzie warto zwiedzić Muzeum Orła Białego, albo też Sanktuarium Ostrobramskie.

Foto: własne

Dodaj komentarz