Co warto zobaczyć w Koninie?

Co warto zobaczyć w Koninie?

Co warto zobaczyć w Koninie – mieście w Wielkopolsce?

Konin jest miastem powiatowym w Wielkopolsce, natomiast w latach 1975 – 98 pełnił role stolicy województwa konińskiego. Ma nieco ponad 80 kilometrów kwadratowych powierzchni przy liczbie mieszkańców około 75 tysięcy. Ma długą, bo ponad siedemsetletnią historię. Został założony około roku 1283 (dokładna data jest nieznana). Już około dziesięć lat później otrzymał prawa miejskie jako Miasto Królewskie Korony Państwa Polskiego. Płynie tędy rzeka Warta. A co warto zobaczyć w Koninie?

Zabytki Konina

Na uwagę zasługuje cała Starówka miasta. Osobno warto wspomnieć odkryte w 1966 roku Grodzisko Kaszuba z zachowanymi resztkami dawnych wałów nad rzeką. Znajdziecie tu też najstarszy w Europie Środkowo – Wschodniej znak drogowy – tak zwany słup koniński, który liczy już ponad 800 lat. Spośród kościołów trzeba wymienić gotycki świętego Bartłomieja i barokowy świętej Marii Magdaleny. Nieopodal tego ostatniego stoi także cenny i zabytkowy klasztor ojców reformatów. Pamiątką po sporej niegdyś w Koninie ludności wyznania mojżeszowego jest dziewiętnastowieczna synagoga. A dziewiętnastowieczny kościół ewangelicki o mieszkających tu protestantach. To znak, że w minionych czasach zgodnie żyli tu mieszkańcy różnych wyznań i kultur.

Ratusz postawiony na przełomie osiemnastego i dziewiętnastego stulecia prezentuje styl klasycystyczny. Ratusz ten otoczony jest ładnym rynkiem z licznymi zabytkowymi kamienicami. Do ciekawszych budynków należą też pałac E. Reymonda, dworek pisarki Zofii Urbanowskiej.

Spośród terenów zielonych Konina warto wymienić dziewiętnastowieczny park miejski im. Fryderyka Chopina. A więc jest co zwiedzać.

Co warto zobaczyć w Koninie – Gosławice?

Około 7 kilometrów od Centrum znajdziecie dzielnicę Gosławice. Niegdyś odrębną miejscowość włączoną do miasta w roku 1976. Tu też stoi kilka zabytków wartych wspomnienia. Jak chociażby zamek, skansen i kościół świętego Andrzeja Apostoła.

Blisko stąd do Lichenia

Już nie w samym Koninie, ale całkiem niedaleko stąd znajdziecie jedno z największych polskich sanktuariów – Licheń, a w nim największy kościół w Polsce, czyli licheńską bazylikę.

Co jeszcze warto wiedzieć o Koninie?

W okolicy miasta znajduję się duże złoża węgla brunatnego. Dlatego też istnieje tu nie tylko wydobycie tego surowca, ale także aż trzy elektrownie.

Miasto jest dobrze skomunikowane z resztą kraju. Krzyżuje się tu kilka dróg krajowych, wojewódzkich, autostrada A2, a także linie kolejowe między innymi do Berlina i Frankfurtu.

Dodaj komentarz