Muzeum J Kochanowskiego w Czarnolesie

Muzeum J Kochanowskiego w Czarnolesie
Muzeum J Kochanowskiego w Czarnolesie – gdzie to jest?
Czarnolas jest wsią położoną w województwie mazowieckim na terenie powiatu zwoleńskiego. Muzeum J Kochanowskiego w Czarnolesie, a dokładniej Muzeum Jana Kochanowskiego w Czarnolesie jest jedyną w Polsce placówką muzealną poświęconą temu słynnemu poecie epoki renesansu. Prawdziwy dworek, w którym mieszkał Jan Kochanowski spłonął w 1720 roku, a jego ruiny stały się częścią kaplicy wzniesionej przez Teresę Jabłońską w roku 1830. Bowiem właśnie rodzina Jabłońskich nabyła to miejsce w osiemnastym stuleciu. Toteż w przewodnikach i encyklopediach przeczytacie nie bez przyczyny o dworku Jabłońskich (a nie dworku Kochanowskich) w Czarnolesie.
Twórczość Jana Kochanowskiego na tle epoki
Dokonania literackie Jana Kochanowskiego wyszły poza ramy polskiego renesansu i porównywane są do dzieł tak wybitnych poetów, jak Francesco Petrarka. W Muzeum można zobaczyć wystawę „Jan Kochanowski, duch miejsca i klimat epoki”, która pokazuje życie i twórczość Jana Kochanowskiego. Galeria wystawowa w suterenach dworku omawia temat związany z działalnością Jana Kochanowskiego w swoistego rodzaju stowarzyszeniu społeczno-literackim. Działało ono od połowy XVI wieku w Babinie pod Lublinem. Założył je słynący z niezwykłego poczucia humoru ziemianin Stanisław Pszonka. Inspiracją do tego tematu jest kopia obrazu Jana Matejki „Rzeczpospolita Babińska”. Natomiast wystawa w kaplicy czarnoleskiej jest poświęcona największemu dziełu Kochanowskiego, mianowicie przekładowi Psałterza Dawidów.
Muzeum J Kochanowskiego w Czarnolesie – miejsce urokliwe i niezwykłe
Do najcenniejszych zbiorów związanych z Kochanowskim należą w Muzeum drzwi żelazne z herbem Korwin. Jest też fotel kryty kurdybanem, fragment tympanonu z rodzinnej kaplicy Kochanowskich w Sycynie. Mają tu swoje miejsce pierwodruki jego dzieł, meble, obrazy o tematyce czarnoleskiej. Zwróćcie uwagę na niezwykłą kolekcję gobelinów związanych z życiem i działalnością literacką poety. Czarnolas to miejsce wyjątkowe, bardzo osobliwe, niezwykłe, które przeszło do literatury polskiej. Tutaj zrodziła się prawdziwa polska poezja. Sam poeta porównywał Czarnolas do mitycznej Arkadii czyli krainy wiecznej szczęśliwości, o której marzyli wszyscy poeci. Dzisiaj choć już nie ma słynnej lipy ani domu, w którym mieszkał to wokół nadal odczuć można niezwykłą aurę i unoszący się tu wśród drzew duch tego miejsca.
Niezwykłość Czarnolasu polega na tym, że mieszkał tu i tworzył wielki mistrz poezji, która porównywana jest to dzieł mistrzów europejskiej poezji renesansowej. Poezja czarnoleska stała się wzorem, z którego czerpali twórcy późniejszych epok.
Miejsce to upamiętnia niezwykle bogate i barwne życie, pracę twórczą Jana Kochanowskiego, którego wielkim osiągnięciem jest to, że potrafił posługiwać się w poezji językiem artystycznym, stosować różnorodne, dotychczas nieznane w polskiej poezji formy artystycznego wyrazu. Stał się pierwszym mistrzem słowa polskiej literaturze.
Zespół dworski
Zespół dworski otacza dziesięciohektarowy park krajobrazowy, zaprojektowany w XIX wieku przez czeskiego ogrodnika i planistę Józefa Stichego. We wschodniej części tego parku znajduje się aleja lipowa, która doprowadza do miejsca, gdzie rosła słynna poetycka lipa. Leży tu też legendarny kamień z czasów poety. Owemu kamieniowi, który ma bardzo oryginalny kształt w formie ławy ze spłaszczonym siedziskiem, przypisuje się niezwykłą moc. Jeżeli ktokolwiek, chociaż przez chwilę na nim usiądzie zostanie natchniony weną poetycką.
Serdecznie zapraszamy do spacerów po czarnoleskim parku, ostoi dla rodzimej fauny i flory; który niezmiennie zachwyca przyjeżdżających tu miłośników czarnoleskiej poezji. Podążając za nieśmiertelnymi słowami Mistrza Jana Kochanowskiego, zapraszamy do osławionego Czarnolasu, oazy ciszy, spokoju i wytchnienia.
Jeśli interesują Was miejsca związane ze słynnymi polskimi pisarzami polecamy także między innymi Muzeum Lat Szkolnych Stefana Żeromskiego w Kielcach i Pałacyk Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku. W Opinogórze niedaleko Ciechanowa znajdziecie Muzeum Romantyzmu poświęcone głownie Zygmuntowi Krasińskiemu.
Dokładne informacje o cenach biletów i godzinach otwarcia znajdziecie na stronie http://cyfrowyczarnolas.pl/
Informacje & Foto od Administracji Muzeum