Muzeum Dom Rodzinny

Muzeum Dom Rodzinny

Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II oczywiście w Wadowicach

Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II znajdziecie w Wadowicach w bezpośrednim sąsiedztwie Rynku i słynnej bazyliki. A więc łatwo tu traficie. I naprawdę zachęcam do przyjazdu.

Krótka historia miejsca

Początki placówki sięgają roku 1984, kiedy profesor Marek Rostworowski zapoczątkował i urządził wystawę. Opiekowały się nią siostry nazaretanki, a właścicielem była Archidiecezja Krakowska. Trzeba przyznać, że była wówczas mało ciekawa zwłaszcza dla młodzieży. Początek przemian nastąpił w roku 2009, kiedy patronat objęli dodatkowo Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Województwo Małopolskie i Gmina Wadowice. Kupiono od wcześniejszych właścicieli pozostałe pomieszczenia budynku (aby powiększyć powierzchnię wystawy), wykonano gruntowny remont i rozpoczęło się od nowa urządzanie ekspozycji. Po zaadaptowaniu całego domu od piwnicy aż po dach powierzchnia zwiększyła się z 200 do 1200 metrów kwadratowych. Uroczyste otwarcie odbyło się w roku 2014. Przybywa tu rocznie około 250 tysięcy gości.

Co tutaj zobaczymy?

Wystawa jest nowoczesna. Powstała z dużym rozmachem. Z licznymi multimediami i animacjami. Wszystko podzielone jest tematycznie i przedstawia całe życie świętego papieża. Począwszy od jego lat dziecięcych, poprzez młodość, wojnę, kapłaństwo, pontyfikat, chorobę, śmierć aż do kanonizacji.  Przeniesiemy się najpierw w świat dawnych Wadowic, zobaczymy świadectwa szkolne. Z czasów późniejszych dowiemy się o jego działalności, podróżach, encyklikach, spotkaniach z młodzieżą i wielu innych wydarzeniach. Są tu między innymi oryginalne sutanny w czterech różnych kolorach – czarna, fioletowa, czerwona i biała. Znajdziecie też liczne fotografie, dokumenty, modlitewniki, sprzęt używany na wycieczkach, spływach kajakowych czy wyprawach na narty.

Część ekspozycji stanowi prawdziwe dawne mieszkanie państwa Wojtyłów z sypialnią, salonem i kuchnią. Niektóre przedmioty wyposażenia są oryginalne, rzeczywiście używane przez rodziców papieża inne dobrane stosownie do ówczesnej mody. Jest to jednocześnie najstarsza część muzeum udostępniania od lat osiemdziesiątych ubiegłego stulecia.

Muzeum Dom Rodzinny Jana Pawła II – informacje praktyczne

Zwiedzanie odbywa się wyłącznie z przewodnikiem. Na całość trzeba przeznaczyć nieco ponad jedną godzinę. We wtorki jest bezpłatnie, jednakże obowiązuje wcześniejsza rezerwacja miejsc. Inne pamiątki po świętym Janie Pawle II możecie oglądać w poświęconym mu sanktuarium w Krakowie.

Foto własne

Dodaj komentarz