Kościół w Wadowicach na Rynku

Kościół w Wadowicach na Rynku

Kościół w Wadowicach na Rynku – czyli Bazylika Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny

Kościół w Wadowicach na Rynku jest z pewnością najbardziej znanym zabytkiem tego miasta. Tutaj bowiem znajduje się chrzcielnica, przy której przyjął pierwszy sakrament Karol Wojtyła. Oczywiście późniejszy papież. Trzykrotnie jako następca świętego Piotra odwiedzał to miejsce w latach 1979, 1991 i 1999. Świątynia funkcjonuje także jako lokalne sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Koronacji obrazu dokonał osobiście Jan Paweł II podczas swojej ostatniej pielgrzymki do rodzinnego miasta, a od 1992 roku jest to bazylika mniejsza.

Kościół drewniany i kościoły murowane

Do połowy piętnastego stulecia w tym miejscu stał niewielki kościółek drewniany, który spłonął w pożarze. Wkrótce potem został wzniesiony następny, murowany, ale on też do dzisiaj nie doczekał bo również spłonął w roku 1726. Zachowało się tylko jego prezbiterium. Obecna późnobarokowa świątynia powstała pod koniec osiemnastego stulecia. Konsekracja odbyła się w roku 1808. Pracom budowlanym przewodniczył Franciszek Sosna. Co ciekawe pierwotnie kościół nosił inną nazwę, najprawdopodobniej Wszystkich Świętych. Została ona zmieniona dopiero w roku 1836. Na skutek pojawiających się jeszcze raz po raz prac związanych z rozbudową ostateczny swój kształt (ten jaki znamy dzisiaj) osiągnął w wieku XIX.

Najbardziej charakterystycznym elementem zewnętrznej bogato zdobionej fasady jest niezbyt wysoka wieża z zegarem zakończona baniastym hełmem. Uwagę przyciąga też reprezentacyjny balkon i rzeźby Matki Bożej, świętego Stanisława i świętego Wojciecha. Obok kościoła stoi duży pomnik Jana Pawła II. W bezpośrednim sąsiedztwie jest też dawny dom państwa Wojtyłów, w którym obecnie urządzone jest muzeum poświęcone naszemu słynnemu rodakowi.

Nie oszczędzały świątyni zawirowania wojenne. Pod koniec II wojny światowej w roku 1945 bomba uszkodziła dach.

Co we wnętrzu kościoła?

Wnętrze jest typowo barokowe z mnóstwem obrazów i rzeźb. Trójnawowa bazylika zdobiona jest piękną polichromią z biblijnymi scenami. Ołtarz główny zdobi okryty srebrną szatą wizerunek Matki Bożej z Dzieciątkiem. Drugi obraz Maryjny – ten koronowany znajdziecie w kaplicy z boku. Zarówno pielgrzymi jak też turyści kierują również swoje kroki do słynnej wspomnianej wyżej chrzcielnicy pamiętającej małego Karola Wojtyłę. Warto zwrócić jeszcze uwagę na kaplicę Świętego Krzyża.

foto: własne

Dodaj komentarz