Wadowice – miasto papieża Jana Pawła II

0
Wadowice miasto papieża

Wadowice miasto papieża

Wadowice – miasto papieża Jana Pawła II

Najsłynniejszym mieszkańcem niewielkich Wadowic w Małopolsce był Karol Wojtyła, który urodził się tutaj 18 maja 1920 roku. Chociaż tak naprawdę spędził tu tylko niecałe ćwierć czasu swojego życia. Do dziś powszechnie mówi się na Wadowice – miasto papieża Jana Pawła II. Odwiedził je on podczas swoich pielgrzymek do Polski w latach 1979, 1991 i 1999.

Gdzie leżą Wadowice, trochę historii

Jak napisaliśmy wyżej Wadowice leżą w Małopolsce na pograniczu Pogórza Śląskiego i Beskidu Małego. Przepływa tędy rzeka Skawa. Jest to miasto powiatowe. Stałych mieszkańców żyje tu około 20 tysięcy na obszarze nieco ponad 10 kilometrów kwadratowych. Pierwsze wzmianki historyczne o Wadowicach pojawiły się na początku czternastego stulecia, jednakże prawdziwy rozwój i znaczenie przyszły dopiero  czterysta lat później. Jako założyciela miejscowości podaje się księcia Władysława I Oświęcimskiego, a pierwotna nazwa mogła brzmieć Władowice.

Po rozbiorach tereny te dostały się pod panowanie Austrii. Natomiast ważnym wydarzeniem w historii miasta było poprowadzenie tędy linii kolejowej z Bielska – Białej do Kalwarii Zebrzydowskiej.

Co warto zobaczyć w Wadowicach?

Najcenniejszym zabytkiem jest stojący na Rynku osiemnastowieczny, barokowy kościół farny pod wezwaniem Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny. To właśnie tutaj w roku 1920 mały Karol Wojtyła przyjął chrzest. Tuż obok znajduje się bardzo ciekawe, nowocześnie urządzone muzeum Dom Rodzinny świętego papieża Jana Pawła II. Mieści się ono w dawnym domu rodzinnym państwa Wojtyłów. Po sąsiedzku przy ulicy Kościelnej 4 zobaczycie także Muzeum Miejskie.

Niedaleko stąd stoi klasztor karmelitów bosych, którego najbardziej znanym mieszkańcem był inny święty Kościoła – Rafał Kalinowski. Warto też zaliczyć dziewiętnastowieczne mało znane Sanktuarium świętego Józefa Na Górce.

Wróćmy na Rynek zwany obecnie Placem Jana Pawła II. Znajdziecie tu zabytkowe kamieniczki, a w nich liczne cukiernie, w których można kupić najsłynniejsze wadowickie ciastka – czyli kremówki. Nie wiadomo tylko która ciastkarnia jest „tą prawdziwą”, w której kupował smakołyki święty papież.

Niedaleko jest stąd do wspomnianej wyżej Kalwarii Zebrzydowskiej – słynnego sanktuarium, a także do parku rozrywki w Inwałdzie.

Foto: własne

Dodaj komentarz