Wadowice – miasto papieża Jana Pawła II

Wadowice miasto papieża

Wadowice – miasto papieża Jana Pawła II

Najsłynniejszym mieszkańcem niewielkich Wadowic w Małopolsce był Karol Wojtyła, który urodził się tutaj 18 maja 1920 roku. Chociaż tak naprawdę spędził tu tylko niecałe ćwierć czasu swojego życia. Do dziś powszechnie mówi się na Wadowice – miasto papieża Jana Pawła II. Był on tu także podczas swoich pielgrzymek do Polski w latach 1979, 1991 i 1999. Jednakże nie każdy już wie, że mieszkał tu także inny wielki święty kościoła – Rafał Kalinowski. Można tu spotkać dużo turystów i pielgrzymów.

Gdzie leżą Wadowice, trochę historii

Jak napisaliśmy wyżej Wadowice leżą w Małopolsce na pograniczu Pogórza Śląskiego i Beskidu Małego. Przepływa tędy rzeka Skawa. Jest to miasto powiatowe. Stałych mieszkańców żyje tu około 20 tysięcy na obszarze nieco ponad 10 kilometrów kwadratowych. Pierwsze wzmianki historyczne o Wadowicach pojawiły się na początku czternastego stulecia, jednakże prawdziwy rozwój i znaczenie wzrosły dopiero  czterysta lat później. Jako założyciela miejscowości podaje się księcia Władysława I oświęcimskiego, a pierwotna nazwa mogła brzmieć Władowice.

Po rozbiorach tereny te dostały się pod panowanie Austrii. Ważnym wydarzeniem w historii miasta było poprowadzenie tędy linii kolejowej z Bielska – Białej do Kalwarii Zebrzydowskiej.

Co warto zobaczyć w Wadowicach?

Najcenniejszym zabytkiem jest stojący na Rynku osiemnastowieczny, barokowy kościół farny pod wezwaniem Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny. To właśnie tutaj w roku 1920 mały Karol Wojtyła przyjął chrzest. Tuż obok kościoła znajduje się bardzo ciekawe, nowocześnie urządzone muzeum świętego papieża Jana Pawła II. Mieści się ono w dawnym domu rodzinnym państwa Wojtyłów.

Po sąsiedzku przy ulicy Kościelnej 4 zobaczycie także Muzeum Miejskie.

W mieście znajduje się też klasztor karmelitów bosych, którego najbardziej znanym mieszkańcem był wspomniany wyżej święty Rafał Kalinowski. Warto też zaliczyć dziewiętnastowieczne mało znane Sanktuarium świętego Józefa Na Górce.

Wróćmy na Rynek zwany obecnie Placem Jana Pawła II. Znajdziecie tu zabytkowe kamieniczki, a w nich liczne cukiernie, w których można kupić najsłynniejsze wadowickie ciastka – czyli kremówki. Nie wiadomo tylko która ciastkarnia jest “tą prawdziwą”, w której kupował smakołyki święty papież.

Niedaleko jest stąd do wspomnianej wyżej Kalwarii Zebrzydowskiej – słynnego sanktuarium, a także do parku rozrywki w Inwałdzie

Foto: własne

Dodaj komentarz