Wenecja Cieszyńska nad Młynówką

Wenecja Cieszyńska nad Młynówką

Wenecja Cieszyńska – daleko od Włoch

Nie wyjeżdżając z Polski można zaliczyć co najmniej kilka różnych „Wenecji”. Jedna z takich znajduje się na Pałukach niedaleko Żnina, inna w Opolu. Natomiast my dzisiaj opowiemy Wam czym jest Wenecja Cieszyńska. Z włoskim pierwowzorem ma tyle wspólnego, że jest tu sporo małych mostków, a domy stoją dosłownie tuż nad wodą. Będąc w pobliżu warto zobaczyć.

Położona na Starym Mieście Wenecja Cieszyńska to wyjątkowy i urokliwy odcinek ulicy Przykopa nad niewielką rzeczką (a raczej sztucznym kanałem) zwanym Młynówką. Dokładniej od skrzyżowania ulicy Przykopy z Aleją Jana Łyska aż do zbiegu ulicy Przykopy i Schodowej.

Tutejsza zabudowa pochodzi z XVIII i XIX wieku. Było to niegdyś miejsce życia, pracy i spotkań rzemieślników takich jak garbarz, tkacz, sukiennik, i jeszcze kilka innych. W dziewiętnastym stuleciu niektóre warsztaty rzemieślnicze w okolicy zostały zmienione w przemysłowe zakłady. Jednakże dziś ze względu na malownicze położenie i zabytkową architekturę przyciąga turystów. Małe przeważnie parterowe domy są naprawdę urokliwe i wyglądają trochę jak z bajki.

Co jeszcze warto wiedzieć o Cieszyńskiej Wenecji?

Niektóre ze wspomnianych wyżej budynków są otwarte dla turystów. Można kupić pamiątki albo korzystając z niewielkich barów i kawiarni spróbować lokalnej kuchni polskiej oraz  czeskiej. W jednym z domków zauważyliśmy również artystyczną galerię z wystawionymi na sprzedaż obrazami, a także innymi oryginalnymi dziełami sztuki. Dużym atutem miejsca jest fakt, że znajduje się całkiem niedaleko Rynku, a mimo to jest tutaj dosyć spokojnie, nie ma tłumów. W sam raz na romantyczny spacer. Chociaż z drugiej strony tu i ówdzie pojawiają się głosy, że to miejsce ma niewykorzystany potencjał.

Inne atrakcje Cieszyna i okolicy

Cieszyn to jedno z najładniejszych miast województwa śląskiego. Można wybrać się tu na spacer na Wzgórze Zamkowe, na Rynek, pod Studnię Trzech Braci. Natomiast w Czechach ale tuż za granicą (kilka minut spacerem) znajdziecie między innymi ciekawe muzeum opowiadające o historii Śląska. Blisko jest też stąd do Ustronia, Wisły i szlaków górskich Beskidu Śląskiego.

Foto: własne

 

Dodaj komentarz