Sanktuarium Loretańskie w Piotrkowicach

Sanktuarium Loretańskie w Piotrkowicach

Sanktuarium Loretańskie w Piotrkowicach – niedaleko Kielc

Sanktuarium Loretańskie w Piotrkowicach znajdziecie w małej wsi województwa świętokrzyskiego na terenie gminy Chmielnik. Jeszcze zanim wejdzie się do środka zdumienie może budzić fakt, że budynek kościoła jest bardzo duży. Pozornie nie pasuje swoją wielkością do tej jakby nie było mało znanej wioski. Ale warto tu przyjechać.

Podobnie jak w wielu innych tego typu miejscach najważniejszym celem pielgrzymek, które tu przybywają jest kaplica stylizowana na domek z Loreto. Czyli taki w jakim prawdopodobnie mieszkała Święta Rodzina z Nazaretu.

Co warto wiedzieć o tym miejscu?

Jako datę ukończenia budowy tutejszego kościoła oficjalnie pod nazwą Zwiastowania Pańskiego podaje się rok 1652. Fundatorami zostali Maciej (kasztelan) i Zofia Rokszyccy. Było to wotum dziękczynne za uzdrowienie w 1627 roku kasztelanowej Zofii z ciężkiej choroby. Najpierw powstała drewniana kaplica, a wkrótce potem w jej miejscu stanął obecny duży budynek sakralny. Świątynia orientowana, jednonawowa stoi na planie prostokąta. Natomiast pod względem epoki reprezentuje styl późnego renesansu. Nad kruchtą góruje wysoka wieża, a pod jej hełmem kryją się trzy dzwony. Ponad dachem wznosi się jeszcze sygnaturka. Od strony zachodniej znajduje się wspomniana wyżej osiemnastowieczna kaplica loretańska. Najcenniejszym elementem jej wyposażenia jest figurka Madonny z Dzieciątkiem. Pochodzi ona mniej więcej z roku 1400.

Wewnątrz kościoła warto zwrócić uwagę na piękny, kapiący złotem ołtarz z wieloma obrazami i figurami świętych postaci. Zobaczycie także kilka ładnych ołtarzy bocznych. Spójrzcie również na duży krucyfiks. Ciekawa barokowa ambona w kształcie okrętu powstała w siedemnastym wieku.

Sanktuarium Loretańskie w Piotrkowicach – rozwój kultu

Już od początku siedemnastego stulecia rozwijał się kult piotrkowickiego sanktuarium, o czym możemy przeczytać w relacji Hiacynta Pruszcza. Według wierzeń co niektórzy przybywający w to miejsce doznawali nawet nadzwyczajnych wizji i objawień. Ówczesny proboszcz nie wierząc w Boskie pochodzenie tych przypadków kazał jednemu z rolników zaorać miejsce na którym stał przyciągający pielgrzymów krzyż. Podczas tychże prac została wykopana spod ziemi wspomniana wyżej figurka Maryjna. Pług do orki się połamał, a woły uciekły. Ciekawym jest fakt, że sanktuarium w Piotrkowicach było niegdyś (w siedemnastym wieku) jednym z najsłynniejszych w Polsce. Chociaż oficjalnie koronacja cudownej figury odbyła się dopiero w roku 1958. Opiekę duszpasterską sprawują w Piotrkowicach ojcowie karmelici bosi.

Na naszej stronie opisujemy także sanktuarium Loretańskie w Głogówku (województwo opolskie).

Foto: własne

Dodaj komentarz