Sanktuarium Loretańskie w Piotrkowicach

Sanktuarium Loretańskie w Piotrkowicach

Sanktuarium Loretańskie w Piotrkowicach znajdziecie w małej wsi województwa świętokrzyskiego na terenie gminy Chmielnik. Jeszcze zanim wejdzie się do środka zdumienie może budzić fakt, że budynek kościoła jest bardzo duży. Pozornie nie pasuje swoją wielkością do tej jakby nie było mało znanej wioski. Ale warto tu przyjechać. Miejsce jest spokojne i poza wielkimi uroczystościami zobaczycie tu bardzo mało ludzi.

Loretańska Matka Boska Piotrkowicka – dwie cudowne figurki

Sanktuarium Loretańskie w Piotrkowicach podobnie jak w wielu innych tego typu miejsc charakteryzuje się tym, że najważniejszym celem pielgrzymek, które tu przybywają jest kaplica stylizowana na domek z Loreto. Czyli taki w jakim prawdopodobnie mieszkała w Ziemi Świętej Rodzina z Nazaretu.

Najcenniejszym elementem jej wyposażenia jest figurka Madonny z Dzieciątkiem. Pochodzi ona mniej więcej z roku 1400. Jest dziełem nieznanego rzeźbiarza, który wykonał ją z drewna lipowego. Umieszczono ją tutaj w roku 1780

Ale w sanktuarium Matki Bożej Loretańskiej znajdują się aż dwie otoczone kultem rzeźby z postacią Matki Bożej. Według wierzeń co niektórzy przybywający w to miejsce doznawali nawet nadzwyczajnych wizji i objawień. Ówczesny proboszcz nie wierząc w Boskie pochodzenie tych przypadków kazał jednemu z rolników zaorać miejsce na którym stał przyciągający pielgrzymów krzyż. Podczas tychże prac została wykopana spod ziemi figurka Maryi Niepokalanie Poczętej.

Matka Boża z tej drugiej statuetki ma tylko 7 centymetrów wysokości. Pług do orki się połamał, a woły uciekły. Ta figurka znajduje się w rokokowym relikwiarzu na prawej ścianie kaplicy loretańskiej.

Sanktuarium Matki Bożej Loretańskiej – rozwój kultu w Piotrkowicach

Już od początku siedemnastego stulecia rozwijał się kult piotrkowickiego sanktuarium Matki Bożej, o czym możemy przeczytać w relacji Hiacynta Pruszcza. Ciekawym jest fakt, że sanktuarium w Piotrkowicach było niegdyś (w siedemnastym wieku) jednym z najsłynniejszych w Polsce. Natomiast oficjalna uroczysta koronacja cudownej figury odbyła się dopiero w roku 1958 w obecności wiernych czcicieli Matki Bożej i kapłanów całej diecezji.

Ówczesny biskup kielecki Czesław Kaczmarek napisał w liście pasterskim, że „od wieków Matka Boża z tego miejsca rozdziela łaski swoim pośrednictwem u Boga.” Akt koronacji był również okazją poświęcenia kieleckiej diecezji Maryi Królowej Polski

Obecnie opiekę duszpasterską sprawują w Piotrkowicach ojcowie karmelici bosi, którzy obok mają także swój klasztor.

Sanktuarium Matki Bożej Loretańskiej – architektura i wystrój kościoła

Sanktuarium loretańskie znajduje się w kościele parafialnym pod wezwaniem Zwiastowania Pańskiego. Jako datę ukończenia budowy świątyni podaje się rok 1652. Fundatorami zostali Maciej (kasztelan) i jego żona miejscowa dziedziczka Zofia Rokszycka. Było to wotum dziękczynne za uzdrowienie w 1627 roku kasztelanowej Zofii z ciężkiej choroby.

Najpierw wzniesiono drewnianą kaplicę, a wkrótce potem w jej miejscu stanął obecny duży budynek sakralny. Świątynia orientowana, jednonawowa stoi na planie prostokąta. Natomiast pod względem epoki reprezentuje styl późnego renesansu. Nad kruchtą góruje wysoka wieża, a pod jej hełmem kryją się trzy dzwony. Ponad dachem wznosi się także sygnaturka. Od strony zachodniej znajduje się wspomniana wyżej osiemnastowieczna kaplica loretańska.

Wewnątrz kościoła warto zwrócić uwagę na piękny, kapiący złotem ołtarz z wieloma obrazami i figurami świętych postaci. Zobaczycie także kilka ładnych ołtarzy bocznych. Spójrzcie również na duży krucyfiks. Ciekawa barokowa ambona w kształcie okrętu powstała w siedemnastym wieku.

Pieśń do Matki Boskiej Loretańskiej w Piotrkowicach

Na stronach internetowych znaleźliśmy również pieśń o Matce Bożej Loretańskiej w Piotrkowicach. Oto jej fragment:

„O szczęśliwe Piotrkowice – macie łask Bożych skarbnice,
W tej Matuchnie Loretańskiej – świętej Rodzicielce Pańskiej.

Więc Ją nad życie kochajmy, wdzięcznym sercem otaczajmy,
A ta nasza Matka Droga zaprowadzi nas do Boga.

Byśmy królowali razem z Panem aż na wieki wieków. Amen”.

Sanktuarium Loretańskie w Piotrowicach – Jedno z wielu na ziemi świętokrzyskiej

Sanktuarium Matki Bożej Loretańskiej jest jednym w wielu ciekawych miejsc kultu religijnego na terenie województwa świętokrzyskiego. Musimy wspomnieć też przede wszystkim Święty Krzyż albo jedno z nowszych Sanktuarium Matki Bożej Ostrobramskiej w Skarżysku Kamiennej i Sanktuarium Matki Bożej w miejscowości Kałków – Godów.

Na naszej stronie opisujemy także sanktuarium Loretańskie w Głogówku (województwo opolskie).

 

Foto: własne

Dodaj komentarz