Sanktuarium Loretańskie w Głogówku

Sanktuarium Loretańskie w Głogówku

Sanktuarium Loretańskie w Głogówku – kościół św. Franciszka

Sanktuarium Loretańskie w Głogówku znajduje się w kościele świętego Franciszka. Bardzo blisko świątyni św Bartłomieja, o której piszemy także na naszej stronie ale w innym artykule. To niezwykle ciekawe miejsce bowiem wewnątrz tego zabytku znajduje się mniejszy kościółek, a raczej barokowa kaplica. Powstała ona w latach 1630 – 1634 z inicjatywy hrabiego III Oppersdorffa. Nazywana jest „domkiem loretańskim”, a to dlatego, że jej pierwowzorem był święty dom (Santa Casa) w Loretto we Włoszech. Według wierzeń przeniesiony z Nazaretu, w którym mieszkali Jezus ze świętym Józefem i Maryją.

Dekoracją pomieszczenia zajął się znany na Śląsku artysta Franciszek Antoni Sebastini. Natomiast najcenniejszym elementem tutejszego wyposażenia jest kopia figury Matki Bożej z Loretto. Miejscem opiekują się franciszkanie z Zakonu Braci Mniejszych Konwentualnych.

Kościół wokół kaplicy loretańskiej

Jak pisaliśmy wyżej dookoła kaplicy loretańskiej znajduje się wnętrze barokowego kościoła. To co możemy dzisiaj oglądać w dużej części pochodzi z osiemnastego stulecia. Chociaż sama świątynia powstała kilka wieków wcześniej (być może nawet w trzynastym wieku) jednakże na skutek wojen i pożarów kilkakrotnie ulegała zniszczeniom, konieczne były różne odbudowy i przebudowy. Nad dekoracjami – freskami, obrazami, rzeźbami pracowali tu między innymi wspomniany wyżej Franciszek Sebastini (malarz) i Jan Schubert – rzeźbiarz. W rokokowym ołtarzu znajduje się też malowidło Józefa Luxa z Opawy. Warte uwagi są również ołtarze boczne i ambona.

Na tutejszej wieży wisi jeden z największych dzwonów w województwie opolskim. To jest tak zwany „Dzwon Godziny Ósmej”. Swą nazwę zawdzięcza temu, że właśnie o ósmej rano budził mieszkańców miasta już w 1649 roku. Wcześniej znajdował się w Ziębicach. Burzliwe czasy II wojny światowej sprawiły, że został wywieziony do miasta Fulda w Niemczech. Do Głogówka wrócił dopiero w roku 2001.

Co jeszcze polecamy?

Sanktuarium, które tu opisujemy nie jest jedynym takim miejscem w Polsce. Będąc w województwie świętokrzyskim możecie kaplicę loretańską znaleźć w niewielkiej wsi Piotrkowice. Natomiast w pobliżu Głogówka zwiedzicie też mało znane sanktuarium Matki Bożej Jasnogórskiej w Mochowie.

Foto: własne

Dodaj komentarz