Muzeum w Pałacu Krzysztofory - Kraków

Muzeum w Pałacu Krzysztofory - Kraków

Muzeum w Pałacu Krzysztofory znajdziecie na Rynku Głównym w Krakowie. Największe tłumy gromadzi każdej zimy, kiedy odbywa się tu tradycyjna wystawa Szopek Krakowskich. Warto przy okazji zobaczyć też inne eksponaty.

Muzeum w Pałacu Krzysztofory – krótka historia miejsca

Pałac Krzysztofory to jedna z najbardziej znanych krakowskich kamienic. Poznacie ją po figurze świętego Krzysztofa umieszczonej na fasadzie w roku 1380. Pierwszymi znanymi właścicielami budynku byli w XIV wieku Spycymirowie, a nieco później Czirlowie – w pierwszej ćwierci XV stulecia. Wśród mieszkańców Pałacu znajdowali się też polscy królowie – Jan Kazimierz (po abdykacji) i Michał Korybut Wiśniowiecki.

Zabytek powstał w czasach, kiedy w architekturze dominował gotyk. Jednakże jeden z kolejnych jego właścicieli – Adam Kazanowski, marszałek koronny króla Władysława IV nakazał przebudowę na rezydencję w stylu barokowym. Podobnie jak również kilka sąsiednich domów. Projekt owych zmian wykonał architekt Wawrzyniec Senes. Kolejne prace budowlane i przeróbki były wymuszone nie tylko obowiązującą modą, ale także zniszczeniami, jakie nastąpiły między innymi za przyczyną potopu szwedzkiego.

W budynku pałacu oprócz pomieszczeń mieszkalnych raz po raz powstawały przeróżne instytucje użyteczności publicznej. Takie jak drukarnia, sklep kolonialny, Dom Plastyków czy Kawiarnia Europejska (która znajduje się tam do dziś).

Od roku 1965 Pałac Krzysztofory jest jednym z oddziałów Muzeum Historycznego Miasta Krakowa.

Co można zobaczyć w tym pałacu?

W budynku odbywają się wystawy czasowe, które raz po raz się zmieniają. Wśród nich jest też wspomniana wyżej doroczna wystawa Szopek Krakowskich. Natomiast ekspozycja stała nazywa się „Kraków od początku bez końca”. Jest to wielotematyczna kolekcja obejmująca przeróżnego rodzaju przedmioty. W tym obrazy, rzeźby, wyroby złotnicze, ubrania i wiele innych elementów. Wszystkie one na mnóstwo różnych sposobów mają przybliżyć gościom miasto Kraków.

Tak więc są tutaj eksponaty dotyczące historii zarówno najstarszej, jak też i nieco bliższej. Są też i te związane z tutejszymi legendami i zwyczajami, słynnymi mieszkańcami miasta (głównie artystami, takimi jak Jan Matejko, Józef Mehoffer czy Jacek Malczewski), także i takie, które opowiadają o działalności różnego rodzaju rzemieślników, instytucji, stowarzyszeń (w tym na przykład Bractwa Kurkowego). Wielką atrakcją miejsca jest też gigantyczna szopka. Zwiedzicie ją nawet od środka.

Na miejscu znajduje się sklep z pamiątkami i niewielka kawiarnia. Jeden dzień w tygodniu możecie zwiedzić ekspozycję całkowicie bezpłatnie.

Foto & Film: własne

1 thoughts on “Muzeum w Pałacu Krzysztofory – Kraków

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *