Złoty Widok i Chybotek w Sudetach
Złoty Widok i Chybotek w Sudetach – a dokładniej gdzie?
W Sudetach, podobnie jak we wszystkich górach jest mnóstwo pięknych miejsc widokowych. Jednakże jeden z nich doczekał się szczególnego tytułu „Złoty Widok”. Pojechaliśmy sprawdzić, czy nazwa rzeczywiście odpowiada rzeczywistości. Miejsce znajduje się na terenie Szklarskiej Poręby niedaleko Muzeum Wlastimilówka (gdzie na parkingu da się zostawić samochód). Łatwo dojdzie tam niemal każdy – i małe dziecko i ludzie o słabszej możliwości chodzenia. Chociaż jak to w górach są podejścia i nierówności, które mogą być problemem na przykład dla wózków dziecięcych i inwalidzkich.
Niemalże po sąsiedzku zobaczycie ciekawą formację skalną „Chybotek”, którą przy okazji także warto zaliczyć.
Piękne spojrzenie na Karkonosze
Złoty Widok wprawdzie mieści się nad dwudziestometrowym urwiskiem skalnym należącym do Gór Izerskich, na wysokości 585 m.n.p.m. Ale to co ujrzycie przed sobą to przede wszystkim Karkonosze czyli najwyższe pasmo górskie Sudetów. Możecie popatrzeć też na Dolinę Kamiennej i Kotlinę Jeleniogórską. W roku 2020 dla wygody turystów przygotowano specjalne drewniane podesty, barierki ochronne, a nawet leżanki aby z wygodnej pozycji móc cieszyć swój wzrok. Dzięki zainstalowanym tablicom informacyjnym rozpoznacie gdzie jest Szrenica, gdzie Śnieżne Kotły i inne szczyty. Kiedy już zechcecie pójść dalej to po drodze do Chybotka może zauważycie symboliczny grób Liczyrzepy czyli słynnego tutaj Ducha Gór.
Chybotek – a czemu taka nazwa?
Drogę między Złotym Widokiem, a Chybotkiem pokonacie pieszo w 10 minut (może w 15 kiedy będziecie szli bardzo powoli). Pomiędzy drzewami stoi piętrowo ułożone kilka wielkich granitowych głazów. Jeżeli macie chociaż trochę kondycji to możecie na najwyżej położony z tych kamieni wejść. Ale uwaga! On się rusza! Stąd właśnie nazwa „Chybotek”. Przechodząc z jego jednego brzegu na drugi poczujecie się trochę jak na huśtawce. Na szczęście jak dotąd jeszcze nikt z tym kamieniem nie spadł.
Co w pobliżu?
Niedaleko znajdziecie także słynny Wodospad Szklarki. Polecamy także punkt widokowy nad nie mniej znanym Zakrętem Śmierci. Szklarska Poręba jest jednym z najchętniej odwiedzanych miast pod Sudetami, więc także innych atrakcji do zaliczenia macie tu całkiem sporo.
Foto: własne