Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach
Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach – ciekawe miejsce
Pełna nazwa miejsca, o którym chcemy Wam dzisiaj napisać brzmi Muzeum Przyrody i Techniki „Ekomuzeum” im. Jana Pazdura w Starachowicach. Na pierwszy rzut oka (a raczej ucha) połączenie może wydawać się dziwne. No bo co wspólnego mają ze sobą przyroda (zwłaszcza dinozaury) z techniką i wystawą samochodów. Otóż mają, bowiem wszystkie wystawy dotyczą dawnej i bardziej współczesnej historii tutejszej okolicy. Placówka powstała w roku 2001 z inicjatywy wymienionego w nazwie historyka profesora Jana Pazdury. Całość zwiedza się z przewodnikiem. Na obejrzenie wszystkiego trzeba przeznaczyć około dwie godziny czasu.
A wszystko na terenie dawnej huty
Ekspozycja znajduje się w budynkach nieczynnej już Huty Starachowice (około 8 hektarów powierzchni). Z daleka widać między innymi wysoki komin dzięki któremu nie powinno być problemu ze znalezieniem tego miejsca. Goście mogą obejrzeć z bliska między innymi dziewiętnastowieczny zakład wielkopiecowy i sam wielki piec działający w latach 1899 – 1968. Ekspozycja ta jest unikatem na skalę europejską. Górnictwo rud żelaza i techniki hutnicze na ziemi świętokrzyskiej sięgają jednak daleko głębiej w dziejach. Prawdopodobnie około 2000 lat. Toteż dowiecie się również jak działały pradawne dymarki.
Starachowicka „gwiazda”, dinozaury i paleontologia
Chyba najbardziej znanym na świecie produktem ze Starachowic jest popularna w minionych latach ciężarówka „star” (po angielsku „gwiazda”). Nie mogło więc w muzeum zabraknąć wystawy poświęconej tym samochodom. Znajdziemy tu na przykład auta w wersji wojskowej, milicyjnej (niestety te źle się kojarzą) ale też stworzone na potrzebę papieskich pielgrzymek do ojczyzny Jana Pawła II. Ciekawostką jest też eksponat – uczestnik Rajdu Paryż – Dakar.
Przyrodnicza część muzeum obejmuje przede wszystkim modele dinozaurów ery mezozoicznej. Ich pozostałości odkrywano w okolicy.
Co w pobliżu?
Warto zajrzeć do pobliskiego Wąchocka, gdzie znajdziecie piękny zabytkowy kościół cysterski, a także opactwo – jedno z nielicznych, jakie można zwiedzać by poznać prawdziwe życie mnichów. Można się tam też przespacerować wokół zalewu albo poznać zabytkową zagrodę w oddalonym o kilka kilometrów Marcinkowie. Niedaleko Starachowic jest także ciekawe sanktuarium Kałków – Godów. Natomiast na miłośników dinozaurów czeka wspaniały jura park w Bałtowie.