Muzeum Miasta Mysłowice
Muzeum Miasta Mysłowice gromadzi pamiątki historyczne z różnych dziedzin życia jakie dotyczyły tutejszych mieszkańców. Ma siedzibę przy ulicy Stadionowej 7a
Muzeum Miasta Mysłowice razem z Centralnym Muzeum Pożarnictwa
Muzeum Miasta Mysłowice mieści się dokładnie w tym samym budynku co Centralne Muzeum Pożarnictwa. Oczywiście w Mysłowicach na Górnym Śląsku. Obie wystawy zobaczycie podczas jednej wycieczki z tym samym biletem wstępu.
Kilka zdań o Mysłowicach
Mysłowice to dość duże miasto, które obecnie liczy około 75 tysięcy mieszkańców. Na mapie znajdziecie w województwie śląskim. Początki są nieznane, najprawdopodobniej sięgają nawet dwunastego lub trzynastego wieku.
Jednym z najciekawszych faktów z historii jest to, że przed 1915 rokiem w pobliżu spotykały się granice trzech państw – Rosji, Austrii i Prus. Dlatego też miejsce to nazywane było Trójkątem Trzech Cesarzy. Z tego powodu mieszały się tu różne kultury, zwyczaje, handel i emigranci.
Sam styk granic już od pierwszej połowy XX wieku był atrakcją turystyczną. Podobnie jak w innych sąsiednich miejscowościach rozwinęło się na terenie miasta Mysłowice górnictwo i ciężki przemysł.
Co znajdziemy w pomieszczeniach Muzeum?
Możemy zobaczyć tu między innymi zaaranżowane pomieszczenia – kuchnię, izby mieszkalne (salon, sypialnię), także salę lekcyjną dla dzieci w szkole. Zwłaszcza wspomniane wcześniej kuchnia, salon i sypialnia wyglądają bardzo realistycznie urządzone z dbałością o detale.
Efekty prac wykopaliskowych prezentowane są w gablotach poświęconych zbiorom archeologicznym. Zwróćcie uwagę na przedmioty kojarzące się z powstaniami śląskimi, plebiscytem, historią mysłowickiego przemysłu, sportem i rzemiosłem. Na jednej ze ścian obejrzycie mnóstwo starych fotografii, na których uwieczniono przeróżne wydarzenia z życia miasta i jego obywateli.
Pamiątką po wspomnianym wyżej trójstyku granic są figury pograniczników ubrane w trzy różne mundury – pruski, rosyjski i austriacki. Natomiast jednym z najcenniejszych eksponatów jest piękny zegar pochodzący z renomowanej pracowni Gustawa Beckera. Pokazywał on jednocześnie czas miejscowy oraz godziny w 8 stolicach świata między innymi Londynie, Moskwie, Honolulu i Tokio.
Miłośników sztuki sakralnej na pewno zainteresuje piękny drewniany ołtarz neogotycki z Krasowów (obecnie mysłowickiej dzielnicy).
Muzeum Miasta Mysłowice – ceny biletów i informacje praktyczne
Do Muzeum nietrudno trafić. Chociaż znajduje się poza centrum miasta prowadzą tu liczne drogowskazy (kierujące na Muzeum Pożarnictwa). Pod budynkiem jest duży parking. Ceny biletów są niewielkie (kilka złotych od osoby). Natomiast jeśli przyjedziecie w niedzielę zobaczycie ekspozycje bezpłatnie.
Czynne jest we wszystkie dni tygodnia oprócz poniedziałków.
foto: własne