Barokowy kościół w Lubomierzu
Barokowy kościół w Lubomierzu – bogato zdobiony i piękny
Barokowy kościół w Lubomierzu jest jak najbardziej typowym przykładem architektury i stylu tamtej epoki. Pięknie zdobiony, bogato wyposażony (chociaż bez przesady) nam spodobał się bardzo. Nosi imiona Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i mało znanego świętego Maternusa. Stoi w najwyższym punkcie centrum miasta, blisko Muzeum Kargula i Pawlaka.
Trochę historii
Drewniana świątynia powstała w tym miejscu po koniec trzynastego wieku wraz ze znajdującym się po sąsiedzku klasztorem sióstr benedyktynek. Jednakże pożar sprawił, że uległa zniszczeniu około 300 lat później. Podobny los (także pożar) spotkał w 1688 kolejny kościół – tym razem murowany, gotycki. I chociaż znów nie dało się w całości zabytku uratować, to jednak ocalałe fragmenty stały się częścią tego co możemy oglądać dzisiaj.
Architektura barokowego budynku powstała w pracowni Jana Jakuba Scheerhofera. Prace trwały od 1727 do 1730 roku. Niestety na skutek sekularyzacji na początku XIX wieku benedyktynki musiały się stąd wyprowadzić, a w czasie II wojny światowej zniknęła spora część cennych elementów wyposażenia. Chociaż zachowała się na przykład kolekcja kilkusetletnich ornatów.
Barokowy kościół w Lubomierzu – architektura i wystrój
Na zewnątrz uwagę przyciąga bogato zdobiona trzykondygnacyjna fasada. Co ciekawe zwrócona na wschód (a więc świątynia nie jest orientowana). W środku natomiast każdy kieruje swój wzrok do ładnych fresków na sklepieniu. Przedstawiają one między innymi sceny Przemienienia, Wniebowstąpienia i Chwały Chrystusa. Oprócz okazałego ołtarza głównego można zobaczyć tu także wspaniałe kaplice i bardzo piękne ołtarze boczne. Największa z bocznych kaplic nosi imię Matki Bożej Szkaplerznej. Natomiast rokokowa kaplica Zesłania Ducha Świętego (za ołtarzem) pełniła dawno temu rolę klauzuli (miejsce, gdzie podczas nabożeństw modliły się siostry zakonne). Nad prezbiterium zauważycie niewielką kopułę. Warto zwrócić uwagę na osiemnastowieczną ambonę ozdobioną mnóstwem rzeźbionych figur. Z osiemnastego stulecia pochodzą także organy.
Co w pobliżu?
Niedaleko w małej miejscowości Pławna znajdziecie ciekawy park rozrywki. Jedną z jego części jest replika biblijnej Arki Noego. Polecamy też miasta takie jak Mirsk, Lwówek Śląski, no i oczywiście Jelenią Górę.
Foto: własne