Lubrza koło Świebodzina

Lubrza koło Świebodzina

Lubrza koło Świebodzina na Pojezierzu Lubuskim

Lubrza koło Świebodzina w województwie lubuskim jest dobrym miejscem, jeżeli chcielibyście spędzić czas trochę nad wodą, a trochę turystycznie. Po sąsiedzku są aż trzy jeziora (Goszcza, Lubie i Lubrza) oraz kilka plaż. Wprawdzie podczas naszego pobytu na żadnej z nich nie widzieliśmy ratownika, ale brzegi są zagospodarowane. A przy jednym akwenie znaleźliśmy pomosty odgradzające część do pływania od większych głębokości tak, że było bezpiecznie. Łatwo tu o noclegi w domkach kempingowych, kwaterach prywatnych. Dla bardziej wygodnych jakiś hotel w pobliżu też się znajdzie. Jest to mała miejscowość ale są na miejscu sklepy, apteka, ośrodek zdrowia i inne miejsca użyteczności publicznej. Gastronomia też jest chociaż w mocno okrojonym wyborze.

Lubrza to dobre miejsce wypadowe do innych ciekawostek okolicy. Blisko stąd do Międzyrzecza (gdzie zamek), Sanktuariów w Paradyżu i w Rokitnie. No i oczywiście do Świebodzina.

Ciekawostką jest fakt, że pisemne wzmianki o Lubrzy pojawiły się w roku 1246, a w latach 1319 – 1946 (z ponad stuletnią przerwą między osiemnastym, a dziewiętnastym wiekiem) miejscowość posiadała prawa miejskie. Przepływa tędy mało znana rzeka Rakownik.

Co ciekawego w Lubrzy?

W gminie znajdziecie zrekonstruowany poniemiecki bunkier wchodzący w skład Pętli Boryszyńskiej Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego. Jest on w posiadaniu prywatnego właściciela. Do MRU należały również niegdyś tutejszy jaz wodny i śluza służące w razie potrzeby do spiętrzania i spuszczania wody. Pamiątką militarną jest też stojący na Rynku czołg PT – 76.

Warto jeszcze zainteresować się pobliskim rezerwatem „Pniewski Ług”, gdzie rosną między innymi rosiczki i bagnice torfowe. Najsłynniejszą imprezą cykliczną w Lubrzy jest plenerowa Noc Nenufarów w trzecią sobotę lipca. Odbywają się wtedy koncerty, widowiska i inne tego typu atrakcje. A w innych dniach można  wybrać się na spacer specjalnie wyznaczonym szlakiem nenufarów. Rzeczywiście w wielu miejscach można zobaczyć na wodzie te piękne kwiaty.

Spośród zabytków na uwagę zasługuje dziewiętnastowieczny neoromański kościół św. Jana Chrzciciela. Niegdyś ewangelicki obecnie używany przez katolików. We wsi stoi też trochę dziewiętnastowiecznych domów.

Foto & Film: własne

Dodaj komentarz