Kościół św Mikołaja w Ślesinie

Kościół św Mikołaja w Ślesinie

Kościół św Mikołaja w Ślesinie stoi przy ulicy Kościelnej. Bardzo blisko Rynku. Także tuż nad tutejszym Jeziorem Ślesińskim. Powstał w stylu neogotyckim w latach 1907–1910. Wcześniej stały tu aż dwie inne świątynie. Pierwsza była trzynastowieczna drewniana, a druga siedemnastowieczna. Śladem po niej jest między innymi późnobarokowy obraz świętego Mikołaja (olej na płótnie), który znajdziecie w jednym z bocznych ołtarzy.

Kościół jest ładny i zadbany, warto do niego wejść.

Kościół Świętego Mikołaja Biskupa i Dobrego Pasterza w Ślesinie

Dokładna nazwa świątyni, którą tu opisujemy jest rozszerzona o drugi człon czyli Dobrego Pasterza. Nieprzypadkowo więc w centralnym miejscu ołtarza głównego zobaczycie Jezusa z owieczką na ręce. Projekt prezbiterium wykonał ks. Tadeusza Furdyna.

Ołtarz główny podobnie jak ambona i oświetlenie pochodzą z końca dwudziestego stulecia. Także w ostatniej dekadzie ubiegłego wieku powstała polichromia, złocenia ołtarzy bocznych i kaplic oraz witraże.

Na zewnątrz charakterystycznym elementem budowli jest wieża z zegarem i wysoką iglicą. Dwuspadowy dach jest pokryty blachą.

Kościół św Mikołaja w Ślesinie – krótka historia parafii

Do końca osiemnastego wieku Ślesin był własnością biskupów poznańskich. Jako wieś miejscowość tę przekazał im w trzynastym stuleciu książę Konrad Mazowiecki. Wkrótce powstała parafia i trzy kolejno po sobie następujące budowle sakralne. Ta, którą tutaj opisujemy stoi na fundamencie poprzedniej. Dokładniej pisząc w 1900 na dawnych fundamentach wzniesiono nowe, dzisiejsze prezbiterium i dwie kaplice. w 1907 dokonano też wielkiej przeróbki ścian i filarów. Powstało żelbetonowe sklepienie i wieża. Natomiast konsekracja nastąpiła w roku 1910.

Inne ciekawe obiekty sakralne w pobliżu Ślesina

Wokół Ślesina znajduje się całkiem sporo ciekawych miejsc kultu religijnego. Największym z nich i najbardziej znanym jest sanktuarium w Licheniu. Oprócz tego polecamy krótki wypad do pobliskiego sanktuarium w Skulsku lub też sanktuarium w Kazimierzu Biskupim. Warto też zobaczyć niezwykłą architekturę kościoła św. Andrzeja w Koninie Gosławicach i kościół św. Bartłomieja również w Koninie. Wielbicieli bardzo starych budowli zachęcamy też do odwiedzenia Wzgórza Romańskiego w Strzelnie.

Foto & Film: własne

2 thoughts on “Kościół św Mikołaja w Ślesinie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *