Muzeum Kinematografii w Łodzi

Muzeum Kinematografii w Łodzi
Muzeum Kinematografii w Łodzi powstało nieprzypadkowo. Właśnie bowiem w tym mieście działa słynna na cały kraj Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera, której ukończenie dla licznych absolwentów jest bardzo ważną przepustką do sławy. Tutejsza Wytwórnia Filmów Fabularnych (niestety już nie istniejąca) stworzyła mnóstwo prawdziwych arcydzieł ekranu. Także w Łodzi zaistniało pierwsze na ziemiach polskich prawdziwe kino. „Łódź filmowa” jest więc jedną z kilku stałych ekspozycji.
Muzeum Kinematografii w Łodzi – w dawnym pałacu Karola Scheiblera
Karol Scheibler nazywany „Królem bawełny” był jednym z wielu słynnych przemysłowców, którzy zakładali fabryki na terenie Łodzi. Jego neorenesansowy pałac przy Placu Zwycięstwa 1 powstał w roku 1856. Niedługo, bo już w latach 1884–1887 nastąpiła przebudowa obiektu. Z czasów świetności do dziś zachowały się liczne boazerie, sztukaterie, tapety na ścianach, malowidła, bogato zdobione stropy, piece i sporo innych cennych detali.
Piękne wnętrza stały się bardzo ciekawym planem filmowym, z którego korzystało wielu twórców kina. Do najbardziej znanych należeli Andrzej Konic i Janusz Morgenstern („Stawka większa niż życie”) czy Juliusz Machulski („Vabank”). Jednakże w największym stopniu piękno tutejszych pałacowych wnętrz pokazał Andrzej Wajda w „Ziemi Obiecanej”. Z okazji pięćdziesięciolecia tego filmu powstała w Muzeum wystawa specjalnie poświęcona owemu dziełu.
Jedyne takie muzeum w Polsce
Tutejsze Muzeum Kinematografii działa od roku 1976 i jak na razie nie ma żadnej innej tego typu placówki w naszym kraju. Potężna kolekcja liczy ponad 75 tysięcy eksponatów i rośnie z każdym rokiem.
Zobaczycie tu wszystko co dotyczy historii kina. W tym liczne dawne sprzęty niezbędne przy produkcji filmów, projektory filmowe, stół do montażu, Także plakaty, fotosy, stroje i rekwizyty. Ciekawostką dla wielu może być fotoplastykon z roku 1900, który wziął udział w filmie „Vabank”. Jest też kolekcja przeróżnych filmowych nagród, w tym ta najważniejsza czyli Oscar.
Warto zwrócić uwagę jak z technicznej nowinki z biegiem lat (wcale nie tak wielu) film stał się jedną z najważniejszych dziedzin sztuki wyprzedzając popularnością teatr, operę czy filharmonię.
Muzeum Kinematografii w Łodzi – „Pałac pełen bajek”
Ta wystawa spodoba się zarówno dzieciom, jak i dorosłym. Przypomni wspaniałych bohaterów bajek filmowych takich jak Miś Uszatek”, „Kolargol”, „Kot Filemon”, Muminki czy „Florka”. Dowiecie się, tutaj że animacje filmowe powstawały w wielu różnych technikach. Bywały więc filmy rysunkowe, lalkowe, tworzone techniką komputerową, kombinowaną i jeszcze innego rodzaju. Możecie też zrobić sobie zdjęcia z wieloma dziecięcymi ulubieńcami.
Wizyta w Muzeum Kinematografii
Na zwiedzanie ekspozycji trzeba przeznaczyć około 2 godziny czasu. Muzeum w poniedziałki i wtorki jest nieczynne. Od środy do piątku zaprasza w godzinach 0d 9.00 do 16.00, natomiast w soboty i niedziele od 11.00 do 18.00. Na miejscu w szatni zostawicie zewnętrzną odzież, a w kasie oprócz biletów kupicie drobne pamiątki.
Istnieje możliwość umówienia się na lekcje muzealną dopasowaną do wieku uczestników – od przedszkola po szkoły średnie.
Na zewnątrz obok wejścia do muzeum stoi też niewielki pomnik kotów Filemona i Bonifacego. Także na zewnątrz zobaczycie rekwizyty z filmu „Kingsajz” – gigantyczny but, słuchawkę telefoniczną, talerz ze sztućcami czy latarkę.
W Muzeum działa również kino Kinematograf.
Więcej informacji na temat placówki przeczytacie na stronie: https://muzeumkinematografii.pl/
Co jeszcze polecamy w Łodzi?
Łódź jest dużym miastem. Toteż w jeden lub dwa dni na pewno nie zwiedzicie wszystkiego, co jest tutaj ciekawe. Dla wszystkich, którzy przybędą do Łodzi na dzień lub dwa polecamy jeszcze Centralne Muzeum Włókiennictwa, Pałac Poznańskiego, ulicę Piotrkowską, Manufakturę, a z zabytków sakralnych przede wszystkim archikatedrę św. Stanisława Kostki.
Foto& Film: własne
2 thoughts on “Muzeum Kinematografii w Łodzi”