Kościół św Bartłomieja w Koninie

Kościół św Bartłomieja w Koninie

Kościół św Bartłomieja w Koninie stoi w samym centrum miasta. Jest to gotycka świątynia sięgająca historią czternastego stulecia.

Kościół św Bartłomieja w Koninie – bardzo cenny zabytek miasta

Trójnawowa bazylika, którą naprawdę warto zobaczyć jest bardzo ładną budowlą. Jej najstarsza część czyli czternastowieczna zakrystia była niegdyś  kaplicą świętej Trójcy. Nieco później, bo w wieku piętnastym powstały między innymi nawy obecnej dużo większej świątyni. Kościół w znacznej części jest z cegły. Jednakże najdawniejsze partie murów wzniesione zostały z piaskowca.

W znacznej swojej części zabytek reprezentuje styl gotycki, ale na początku siedemnastego wieku od strony południowej powstała renesansowa kaplica Najświętszej Maryi Panny. Wyraźnie widać ją także z zewnątrz. Ma ośmioboczną kopułę zakończoną latarnią. Fundatorem tej kaplicy był dawny lekarz i filozof Jan Zemełka. Kruchta północna jest znacznie młodsza. Sięga roku 1866.

W kolejnych wiekach zdarzały się remonty i niewielkie przeróbki. Podczas jednej z nich brał udział w pracach niejaki Eligiusz Niewiadomski, który niechlubnie wpisał się na karty historii jako zabójca prezydenta Gabriela Narutowicza. Ów Niewiadomski wykonał tu polichromię i secesyjne witraże.

Co warto zobaczyć w kościele świętego Bartłomieja w Koninie?

Nad głowami wiernych zwróćcie uwagę na piękne sklepienie gwiaździste w nawach i sieciowe w prezbiterium. Ołtarz główny jest neogotycki, a boczne są osiemnastowieczne barokowe. W kościele oprócz ołtarzy, rzeźb i obrazów na pewno przykuje wasz wzrok piękny barokowy, wykonany z marmuru sarkofag Stanisława Przyjemskiego – starosty konińskiego marszałka wielkiego koronnego. Upamiętnieniu ważnych mieszkańców Konina służą też epitafia. Jedno z nich wspomina Jana Zemełkę, a drugie Krzysztofa Przyjemskiego.

Do cennych elementów wyposażenia należy tu również chrzcielnica wykonana z piaskowca, datowana na drugą połowę XV w.

W zewnętrzną ścianę zakrystii wmurowany jest krzyż kamienny z piaskowca. W bliskiej odległości od świątyni znajdziecie również najstarszy w Polsce znak drogowy. Zwany inaczej „Słupem Konińskim”. Powstał on w 1151 r., w połowie drogi z Kalisza do Kruszwicy.

Warto pojechać także do Gosławic

Kilka kilometrów od centrum miasta w dzielnicy Gosławice stoi zamek, zamieniony obecnie na bardzo bogate Muzeum Okręgowe. Jest tam również warty zobaczenia kościół świętego Andrzeja.

Foto: własne

3 thoughts on “Kościół św Bartłomieja w Koninie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *