Jezioro Ślesińskie

Jezioro Ślesińskie

Jezioro Ślesińskie należy do zbiorników rynnowych, polodowcowych. Tego typu akweny są długie, wąskie, kręte i często głębokie. W niektórych przypadkach, albo też w niektórych miejscach łatwo pomylić je z rzeką. I tak tutaj mamy długość 4 i pół kilometra, szerokość od 200 do 600 metrów, powierzchnię 1,52 kilometra kwadratowego, a maksymalną głębokość 26 metrów.

Jezioro Ślesińskie w Ślesinie

Jezioro Ślesińskie znajduje się w pobliżu Konina, a dokładniej w mieście Ślesin. To Pojezierze Żnińsko – Mogileńskie. Od Rynku czyli ścisłego centrum  miejscowości do brzegu akwenu jest około 400 metrów – bardzo blisko. Po sąsiedzku stoi zabytkowy kościół parafialny. Na brzegu znajduje się też nieduży park z placem zabaw i aż dwie strzeżone plaże. Ta przy samym kościele – mała, kameralna, a nieco dalej, po drugiej stronie wody duża, z wielkim zapleczem rozrywkowo – gastronomicznym.

W bezpośredniej bliskości akwenu stoi też pomnik Napoleona Bonapartego, który przechodził tędy ze swoimi wojskami. Jego osobę upamiętnia również tutejszy łuk triumfalny zwany Bramą Napoleona.

Oprócz plaż zobaczycie tu liczne sprzęty pływające, w tym jachty i motorówki. Niektóre pływają po wodzie, inne w sporej ilości stoją zacumowane na brzegu. Co jakiś czas organizowane są na akwenie zawody motorowodne. Jezioro Ślesińskie sprzyja też rozwojowi narciarstwa wodnego.

Oprócz Ślesina do wód jeziora przylegają jeszcze wsie takie jak: Głębockie, Żółwieniec, Stanisławowo, Konstantynówek, Ostrowy, Szyszyńskie Holendry.

Ciepła woda w Jeziorze Ślesińskim

Woda w Jeziorze Ślesińskim ma o kilka stopni (4 do 6) wyższą temperaturę od wielu innych sąsiednich akwenów. Powodem jest fakt, że jest to rezerwuar wody chłodzącej dla pobliskich elektrowni „Konin” i „Pątnów”. Ciepła woda pompowana przez Kanał Zrzutowy przypływa tu z sąsiedniego Jeziora Licheńskiego. Ujście owego Kanału Zrzutowego znajduje się we wsi Głębockie.

Ciepła woda stanowi dodatkowy walor jeziora, w którym kąpiel jest bardziej przyjemna dla ciała. Jednocześnie stanowi duże zagrożenie dla równowagi biologicznej. Zbyt mocno rozrastająca się roślinność sprawiała szybkie zarastanie jeziora. Dla złagodzenia tych kłopotów sprowadzono tu z Azji ryby takie jak amury i tołpygi. Żywią się one nadmiernie wybujałymi wodorostami.

Foto: własne

2 thoughts on “Jezioro Ślesińskie niedaleko Konina

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *