Kościół św Antoniego w Przemyślu

Kościół św Antoniego w Przemyślu

Kościół św Antoniego w Przemyślu – u Franciszkanów

Kościół św Antoniego w Przemyślu należy do Ojców Franciszkanów, a dokładniej do Reformatów, czyli jednej z gałęzi tego zakonu. Powstał w stylu barokowym w drugiej połowie siedemnastego wieku. Wtedy było to poza murami miasta. Natomiast wcześniej w tym miejscu stała inna świątynia – mniejsza, drewniana. Niestety spłonęła ona w pożarze, jaki wywołały wojska Jerzego Rakoczego podczas oblężenia w 1657 roku.

Po odbudowie kościół pełnił nie tylko rolę sakralną ale także obronną. Otaczał go bowiem mur z basztami. Inicjatorem tej odbudowy był Andrzej Maksymilian Fredro, który obecnie spoczywa w podziemiach klasztoru.

Architektura i wystrój

Świątynia jest ceglana otynkowana w środku. Ładnie wygląda zewnętrzna fasada, na której nie tynkowane cegły łączą się z białymi ozdobnymi detalami. Jest to efekt dziewiętnastowiecznej renowacji. W dwóch wnękach ponad głowami ludzi wchodzących do kościoła można zobaczyć figury Matki Bożej, świętego Antoniego a także typowy dla franciszkanów symbol dwóch skrzyżowanych ramion z krzyżem pośrodku.

Jednonawowy kościół łączy się z klasztorem. Co ciekawe do środka schodzi się w dół 3 metry poniżej poziomu ulicy. Do prezbiterium przylega kaplica Warto zwrócić uwagę na barokowy portal i chrzcielnicę. Jedno i drugie pochodzi z siedemnastego stulecia. Oprócz tego do cennych elementów wyposażenia należy także relikwia św. Jozafata Kuncewicza. Dokładniej chodzi o jego arcybiskupi paliusz. Wnętrze jest piękne z licznymi rzeźbami i obrazami. Zwróćcie też uwagę na osiemnastowieczny krucyfiks czyli dzieło Tomasza Huttera i freski Stanisława Stroińskiego.

Jak to zwykle kiedyś bywało pod nawą było miejsce na krypty znanych w Przemyślu rodzin i dobrodziejów klasztoru. Między innymi spoczęli tu Fredrowie, Krasiccy, Drohojowscy, Zakrzewscy i sporo innych. Natomiast obok klasztornego muru stoi pomnik gwardiana Ojca Szykowskiego, który stał na czele przemyskich mieszczan w roku 1672 i bronił miasta przed Tatarami.

Inne piękne kościoły w Przemyślu

W Przemyślu jest jeszcze mnóstwo innych pięknych kościołów. Na czele których stoją aż dwie katedry – archikatedra katolicka i katedra greckokatolicka. Prócz tego polecamy Wam jeszcze między innymi kościół sióstr benedyktynek, kościół karmelitów albo jeszcze także  kościół św. Józefa. Jeśli macie więcej czasu polecamy również wycieczkę do słynnego na całą okolicę sanktuarium w Kalwarii Pacławskiej.

Foto: włąsne

Dodaj komentarz