Kościół Sióstr Benedyktynek w Przemyślu

Kościół Sióstr Benedyktynek w Przemyślu

Kościół Sióstr Benedyktynek w Przemyślu – osiemnastowieczny zabytek

Kościół Sióstr Benedyktynek w Przemyślu nosi imię Trójcy Przenajświętszej. Należy do najstarszych zabudowań Zasania czyli lewobrzeżnej części miasta. Powstał w stylu barokowym w latach 1768 – 1777 razem z klasztorem. Fundatorem był wojewoda kijowski Franciszek Salezy Potocki. Konsekracja odbyła się w roku 1783. Wokół zabudowań sakralnych wznosił się mur obronny z basztą i strzelnicami.  Zostało z niego do dziś około 350 metrów. Natomiast wcześniej stała w tym miejscu drewniana kaplica (niektóre źródła podają, że kościół), która również należała do benedyktynek.

Od roku 1785 przez półtora wieku istniała tu szkoła żeńska po której niestety nie ma już śladu. Warto wiedzieć, że szkoła ta uratowała klasztor przed kasatą w czasach józefińskich pod koniec osiemnastego stulecia. W latach największej świetności placówki uczęszczało tu ponad 300 uczennic.

Świątynia była mocno zniszczona w czasie II wojny światowej, dlatego konieczna była odbudowa i restauracja, która dokonała się dopiero w 1976 roku.

Architektura i wyposażenie

Budynek ma jedną nawę z nieco węższym prostokątnym prezbiterium tej samej wysokości. Dach nad głowami wiernych jest trójspadowy. Do głównego budynku przylega zakrystia i kaplica. Świątynia nie ma wieży, a jedynie wznoszącą się ponad dachem sygnaturkę.

Na zewnątrz Kościół nie robi większego wrażenia, zwłaszcza w porównaniu z innymi bardziej okazałymi zabytkami miasta. Warto jednak wejść do środka.

Do najcenniejszych elementów wyposażenia należą barokowe osiemnastowieczne freski. Ich twórcą jest Stanisław Stroiński. Warto także spojrzeć na rokokową kratę chóru, ambonę oraz barokowe alabastrowe tabernakulum. Natomiast ołtarze boczne wykonał Ferdynand Majerski w stylu neobarokowym (lata 1893 – 1906).

Inne piękne świątynie Przemyśla

W Przemyślu jest jeszcze mnóstwo innych pięknych kościołów. Na czele których stoją aż dwie katedry – archikatedra katolicka i katedra greckokatolicka. Prócz tego polecamy Wam jeszcze między innymi kościół św. Antoniego, kościół karmelitów albo jeszcze także  kościół św. Józefa. Jeśli macie więcej czasu polecamy również wycieczkę do słynnego na całą okolicę sanktuarium w Kalwarii Pacławskiej.

Zachęcam tez do odwiedzenia Muzeum Archidiecezjalnego. Znajdziecie je tuż obok archikatedry katolickiej.

Foto: własne

Dodaj komentarz