Bazylika archikatedralna w Przemyślu

Bazylika archikatedralna w Przemyślu

Bazylika archikatedralna w Przemyślu – naprawdę piękna

Bazylika archikatedralna w Przemyślu nosi imiona dwóch patronów – Matki Bożej (dokładniej Wniebowzięcia Najświętszej Mari Panny) oraz świętego Jana Chrzciciela. Prócz tego jest to potrójne sanktuarium – Matki Bożej Jackowej, świętego Józefa Sebastiana Pelczara i błogosławionego Jana Balickiego. Także jeden z najpiękniejszych i najbardziej znanych zabytków tego miasta.

Krótka historia archikatedry w Przemyślu

Początki archidiecezji przemyskiej sięgają czternastego stulecia, a dokładniej roku 1375. Co ciekawe przez 37 lat rolę katedry pełnił wówczas niewielki drewniany kościółek p.w. świętych Piotra i Pawła. Później na ponad 40 lat kolejną katedrą stała się ruska cerkiew. Natomiast decyzję o budowie obecnej w stylu gotyckim podjął biskup Mikołaj Błażejowski dopiero w roku 1460. Pierwszy poważny problem nastąpił po 35 latach – wielki pożar spalił znaczną część kościoła. Z tego powodu wiele prac trzeba było zaczynać niemal od początku, a ukończono w roku 1559.

Na skutek licznych przeróbek, kiedy coś dobudowano, coś przebudowano zmieniały się kształty i styl świątyni, która pod koniec siedemnastego wieku stała się barokową. Następny kataklizm nastąpił w roku 1773. Runęło sklepienie nawy głównej. I znów trzeba było odbudowywać, a kolejna konsekracja nastąpiła w roku 1744. W późniejszych wiekach także działy się różne prace remontowo – budowlane. Warto wspomnieć między innymi lata 1882 – 1900. Przywróciły one częściowo gotycki styl świątyni. Pracowali tu wtedy Tomasz Pryliński i Ferdynand Majerski.

Kilka ciekawostek

Przemyska katedra w poprzednich wiekach pełniła nie tylko funkcję sakralną, ale także obronną. Kościół był ufortyfikowany, otoczony murem i wyposażony w armaty. A wszystko dlatego, że było zagrożenie ze strony Tatarów i Wołochów.

Inną ciekawostką jest fakt, że w tym miejscu już od czasów Mieszka I stała inna świątynia – romańska rotunda, której fragmenty znajdują się pod prezbiterium. Jej ściany możemy zobaczyć schodząc do podziemi ponieważ krypta katedry jest dostępna do zwiedzania.

Bazylika archikatedralna w Przemyślu – architektura i wyposażenie

Kościół jest piękny. Trzynawowy, bardzo bogato zdobiony wspaniałymi obrazami i rzeźbami. Szczególną uwagę przyciągają ołtarz i pochodząca z Kijowa cenna figura Matki Boskiej Jackowej. Nazwa nie jest przypadkowa, bo według wierzeń (nie wiadomo czy prawdziwych) przywiózł ją tu święty Jacek.

Ciekawa i bardzo ładna jest kaplica św. Tomasza ufundowana przez rodzinę Drohojowskich. Kiedyś odbywały się w niej sądy.

Na zewnątrz z daleka widoczna jest wysoka wieża z zegarem, na którą można wejść. Zwieńczona jest hełmem i krzyżem wysokim na 4 i pół metra.

Co w pobliżu?

Zachęcamy by zwiedzić wszystkie zabytki Przemyśla. W sąsiedztwie katedry znajdziecie Muzeum Archidiecezjalne, a niedaleko stąd jeszcze jedną katedrę – greckokatolicką. Polecamy również między innymi świątynie pod wezwaniem św. Antoniego, św. Józefa, kościół benedyktynek i kościół karmelitów.

 

 

Dodaj komentarz