Muzeum Historii Miasta Przemyśla

Muzeum Historii Miasta Przemyśla

Muzeum Historii Miasta Przemyśla – oddział Narodowego

Muzeum Historii Miasta Przemyśla jest jednym z oddziałów tutejszego Muzeum Narodowego. Podobnie zresztą jak również ciekawe Muzeum Dzwonów i Fajek. Jego otwarcie nastąpiło w roku 2005, a siedziba mieści się w dwóch kamienicach – jedna przy Rynku natomiast druga przy ulicy Serbańskiej. W tej  przy Rynku (szesnastowiecznej) początkowo mieszkała rodzina Karwatów. Nieco później dom przejęli Brzykowie (stąd czasem używana nazwa kamienicy Brzykowskiej). Jan Brzyk dołożył starań do jej rozbudowy nadania renesansowego charakteru. Następne remonty i rozbudowy prowadził Tadeusz Bystrzycki. Po II wojnie światowej przejął to skarb państwa, a od 1991 miejscowe muzeum.

Co my tu mamy?

Spośród ponad dwóch tysięcy eksponatów najbardziej zapamiętaliśmy dawne mieszczańskie wnętrza z przełomu dziewiętnastego i dwudziestego wieku. Zobaczycie tu więc kuchnię, jadalnię, sypialnię, salon w stylu biedermeier i gabinet pana domu. Wyposażenie typowe dla tamtych czasów. Z dawnymi meblami, fortepianem, pięnie upiętymi zasłonami. Ściany pokrywają starannie dobrane tapety.

Zwiedzanie miejsca będzie też gratką dla miłośników pstrykania zdjęć. Zgromadzono tu bowiem stare aparaty, pokazano jest jak wyglądał dawniej zakład fotograficzny itp. Jest to wystawa poświęcona Bernardowi Hennerowi – dawnemu mistrzowi tej dziedziny sztuki działającemu w Przemyślu. Jednak prawdziwe jego studia mieściły się pod innymi adresami.

Kolejna stała ekspozycja prezentuje prace znanego w Przemyślu artysty – Mariana Strońskiego (1892 – 1977) – malarza. Tworzył on pejzaże, portrety i obrazy abstrakcyjne. Są też fotografie, które prezentują nam jak kiedyś wyglądał miasto.

Autorzy przewodników każą koniecznie przyjrzeć się sali na parterze czyli tak zwanej „Wielkiej Izbie” z dużym barokowym piecem i pozostałością szesnastowiecznej polichromii.

Muzeum Historii Miasta Przemyśla – Trochę przydatnych informacji

Muzeum czynne jest wszystkie dni tygodnia oprócz poniedziałków. Bilety kosztują dosłownie kilka złotych a w czwartki możecie zwiedzać bezpłatnie.

Co jeszcze w pobliżu?

W Przemyślu jest jeszcze mnóstwo innych pięknych miejsc do zwiedzania. W centrum miasta zachęcamy między innymi do obejrzenia prawie „po sąsiedzku” wystaw w Muzeum Archidiecezjalnym (tuż obok katolickiej katedry). Warto też przejść się do Kazimierzowskiego Zamku.

Foto: własne

Dodaj komentarz