Sanktuarium w Kalwarii Pacławskiej
Sanktuarium w Kalwarii Pacławskiej – przepiękne miejsce
Sanktuarium w Kalwarii Pacławskiej leży około 24 kilometry od Przemyśla. Wielu pielgrzymom może rzucić się w oczy duże podobieństwo do Kalwarii Zebrzydowskiej znajdującej się niedaleko Krakowa. Obydwa bowiem miejsca łączą w sobie kult cudownego obrazu Matki Bożej oraz małe kapliczki z Drogą Krzyżową i innymi wydarzeniami znanymi z Ewangelii. Kapliczek tych jest 42, a łącząca je trasa do przejścia liczy ponad półtora kilometra długości. Miejscem opiekują się zakonnicy ze zgromadzenia ojców franciszkanów. Kościół i klasztor znajdują się na wzniesieniu (465 m.n.p.m.) dlatego pięknie i z daleka je widać. Zresztą w całej najbliższej okolicy jest sporo wzniesień. Z jednej strony tworzą one malowniczy krajobraz, a z drugiej dają pewne podobieństwo do gór otaczających Jerozolimę – między innymi Góra Oliwna i Golgota. W dolinie pomiędzy wzgórzami płynie rzeka Wiar symbolizująca potok Cedron
W całej okolicy jest mnóstwo twierdz i fortyfikacji. I chociaż może wydawać się to dziwne wokół klasztoru także powstała forteca.
Trochę historii
Pierwszym pomysłodawcą i fundatorem miejsca był siedemnastowieczny kasztelan lwowski i wojewoda podolski Andrzej Maksymilian Fredro. Za jego czasów wzrosły tu klasztor i drewniany kościół. Około sto lat później dzięki innemu fundatorowi Szczepanowi Józefowi Dwernickiemu powstała piękna nowa murowana świątynia pod wezwaniem Znalezienia Krzyża Świętęgo. Kościół ten konsekrowany w roku 1776 ulegał kilkakrotnie znacznemu zniszczeniu na skutek pożarów, z tego powodu trzeba go było odbudowywać. Przy tej okazji modyfikacjom ulegała jego architektura.
Za czasów wspomnianego wyżej Szczepana Józefa Dwernickiego pojawiły się kalwaryjskie kaplice w liczbie około 20. Jako pomysłodawca pozostałych uznawany jest o. Innocenty Nycz.
Matka Boska Kalwaryjska
Celem licznych pielgrzymów, którzy przybywają do Kalwarii jest łaskami słynący wizerunek Maryjny. Nazywany jest on obrazem Matki Boskiej Kalwaryjskiej, albo także Matki Boskiej Słuchającej. Nie znamy nazwiska malarza, który go wykonał. Przed rokiem 1672 należał on od klasztory franciszkanów w Kamieńcu Podolskim. W obecności tego obrazu modlili się między innymi król Jan Kazimierz i król Jan III Sobieski. W 1768 papież Klemens XIII nadał sanktuarium przywileje i odpusty właściwe Ziemi Świętej. Koronacja obrazu miała miejsce w roku 1882.
Kościół w Fredropolu
Niedaleko stąd w wiosce Fredropol znajduje się ładny zabytkowy drewniany kościółek, przy którym warto się zatrzymać.
Foto: własne