Muzeum Archidiecezjalne w Przemyślu
Muzeum Archidiecezjalne w Przemyślu warto zwiedzić
Muzeum Archidiecezjalne w Przemyślu nosi imię świętego Józefa Sebastiana Pelczara. Znajdziecie je dosłownie obok katolickiej katedry. W szesnastym stuleciu mieściła się w tym budynku szkoła katedralna. Co ciekawe jest to najstarsza placówka muzealna województwa podkarpackiego. Goście oglądają tutejsze zbiory od roku 1902, ale w tym miejscu co teraz dopiero od 2008. Wspomniany wcześniej Józef Sebastian Pelczar był pomysłodawcą przedsięwzięcia.
Co my tu mamy?
Ekspozycja jest naprawdę bardzo bogata i zajmuje wiele pomieszczeń w aż dwóch kamienicach. Oczywiście przede wszystkim jest to sztuka sakralna, którą możemy tematycznie podzielić na malarstwo, rzeźbę, rzemiosło artystyczne, tkaniny i pamiątki papieskie.
Zobaczycie tu gotyckie piękne madonny, czyli figury przedstawiające Maryję z Dzieciątkiem na ręku. Znajdziecie na wystawie również inne rzeźby, między innymi świętej Anny Samotrzeciej, świętego Floriana. Zwróćcie uwagę na liczne ikony i krucyfiksy. Wiele z nich dużej wartości i materialnej i historycznej. Pięknie prezentują się zabytkowe tryptyki z piętnastego i szesnastego stulecia. Jest też malarstwo portretowe.
Wystawa sztuki sakralnej byłaby niepełna gdyby zabrakło wszelkiego rodzaju naczyń liturgicznych. Są więc srebrne, miedziane, brązowe, drewniane kielichy, monstrancje, kadzielnice, relikwiarze. Sporą część kolekcji stanowią też liturgiczne tkaniny, a wśród nich gobeliny ornaty i kapy. Na osobne wspomnienie zasługuje siedemnastowieczna izba szlachecka. Sprzęty w niej pochodzą z Dworku Stanisława Orzechowskiego.
Jest osobna kolekcja przedmiotów związanych z postacią świętego Jana Pawła II. Niebanalna, bo liczy ponad 300 różnych przedmiotów. Wśród nich są elementy papieskiego stroju – sutanna, buty, piuska. Ale jest też turystyczny plecak, laska i figurki Matki Bożej.
Nie będziemy opisywać tu wystaw czasowych, które raz po raz się zmieniają.
Zwiedzanie za „co łaska”
Muzeum Archidiecezjalne w Przemyślu nie ma stałego cennika. Każdy daje tyle ile sam chce i może dać. Gości oprowadza siostra zakonna, która ciekawie i szczegółowo opowiada o wszystkich pomieszczeniach i wystawach. Aby wejść do środka trzeba skorzystać z dzwonka, bo drzwi otwierają się tylko od środka. Czynne jest od wtorku do soboty.